Voják zachránil kolegovi život. Při seskoku padákem v Prostějově!

Voják zachránil kolegovi život. Při seskoku padákem v Prostějově!
ilustrační foto 102. průzkumný prapor

Žijí mezi námi a jejich životy jsou navenek úplně stejné, jako ty naše. A přece vybočují z pomyslné řady. Neváhali totiž a nasadili vlastní život pro záchranu druhých. Před časem jsme informovali o Ireně Piteráková, příslušnici HZS Olomouckého kraje, která z hořícího auta vyprostila těžce zraněnou ženu. Dnes představujeme Lukáše Morávka, příslušníka 42. mechanizovaného praporu Tábor. Ten na letišti v Prostějově zachránil při seskoku padákem život svému kolegovi.

Událost se stala dvojici českých vojáků dne 28. srpna 2015 během společného cvičení belgické a české armády „HALO/HAHO 2015“ nad letištěm v Prostějově.

„Při provádění výsadků z letounu C-130 z výšky 300 m došlo ke srážce dvou výsadkářů. V důsledku této kolize se jednomu z vojáků úplně zdeformoval vrchlík padáku, který následně přestal plnit svou funkci. Druhý z výsadkářů, četař Lukáš Morávek, který byl v dané situaci výš, duchapřítomně rukama zachytil spodního výsadkáře za zdeformovaný vrchlík padáku a s velkým úsilím jej držel po celou dobu snosu až do přistání obou výsadkářů,“ popsala PvNovinkám dramatickou situaci Jolana Fedorková z Generálního štábu AČR. 

„Z pozorování průběhu seskoku vyplynulo, že pokud by horní výsadkář spodního nezachytil, nebo jej neudržel po celou dobu snosu, mohlo by dojít i k vážnému zranění nebo smrtelnému zranění spodního výsadkáře,“ dodala Fedorková. Díky duchapřítomnosti četaře Lukáše Morávka se vše obešlo bez zranění.

Děkujeme, že jsou takoví lidé mezi námi! (ber)

Poslat nový komentář