Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Mezinárodní setkání mládeže okořenilo prázdniny

Mezinárodní setkání mládeže okořenilo prázdniny
ilustrační foto

Na Velehradě vrcholí v týdnu 22. až 29. července mezinárodní projekt Multicultural Filmmaking pořádaný Informačním centrem pro mládež Prostějov, kterého se účastní celkem 45 mladých lidí z šesti různých zemí Evropy – mimo České republiky také mládež z Francie, Itálie, Polska, Rumunska a Turecka.  

Cílem projektu, který probíhá už od května, je společný týden na Velehradě zaměřený na oblast multikultury, poznávání života v jednotlivých zemích účastníků a společná práce při tvorbě filmového dokumentu. Během společného setkání se účastníci učí natočit krátký film podle vlastního scénáře, který v kostce představí jejich vlastní zemi. Získávají od lektorů informace o postupech při psaní scénáře, při natáčení i následném střihu videa, ale především společně tvoří a zkoušejí tyto postupy v praxi. Ústředním tématem projektu je pak „multikulturalita kolem nás“, tedy v našem každodenním životě. 

„Mladí lidé o těchto tématech nejen diskutují, ale zažívají je na vlastní kůži. Mezinárodní skupiny jsou výbornou příležitostí pro sdílení různých zkušeností, mladí lidé tak mají možnost porovnávat vlastní pohled s pohledem druhých, kteří pocházejí z jiného, někdy velmi odlišného prostředí,“ vysvětlila Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov.  „Celý projekt je navíc obohacen o zkušenosti dobrovolníků Birgira z Islandu a Valentiny z Itálie, kteří v současnosti působí v prostějovském ICM v rámci Evropské dobrovolné služby, a společně měli chuť připravit a zrealizovat vlastní projekt. Nyní nám tedy oba pomáhají s tímto projektem, který je jedním z výstupů jejich celoroční činnosti,“  dodala.

Účastníci projektu během celého týdne intenzivněji poznávali kulturu zemí ostatních účastníků a zároveň prezentovali vlastní kulturu. Dělo se tak nejen během tzv. národních večerů, ale také během celého programu, protože všechny krátké filmy, které mladí lidé tento týden natočili, vznikaly  v mezinárodních skupinách. Krátké videosnímky jsou v angličtině, protože je to komunikační jazyk všech skupin, které na filmech pracují, ale jsou dostatečně srozumitelné pro všechny diváky. Jejich premiérové promítání proběhne v pátek 27. července ve Stojanově gymnáziu na Velehradě, které při realizaci celého projektu s ICM Prostějov spolupracovalo.    

„Projekt ale tuto neděli nekončí. Vznikne fotografická výstava a všechna videa volně zpřístupníme na internetu. Celý projekt se nám podařilo zrealizovat v rámci akce Mezinárodní výměny mládeže, která je součástí evropského programu Mládež v akci, a byl finančně podpořen Českou národní agenturou Mládež. Poděkování patří Stojanovu gymnáziu na Velehradě, které nám poskytlo pro naše aktivity své prostory,“ shrnula na závěr Kateřina Opatrná.      

(red)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style