Oplachtěné tříkolky měly sraz v Plumlově

Oplachtěné tříkolky měly sraz v Plumlově
Divácky atraktivní disciplínou byl sběr brambor
Další fotky: 
Oplachtěné tříkolky měly sraz v Plumlově
Oplachtěné tříkolky měly sraz v Plumlově

Na poslední letošní setkání dvoutaktních tříkolek dorazil do Plumlova rekordní počet jednadvaceti exemplářů. V pořadí 3. ročník setkání Velorexů byl poslední akcí před tím, než se uloží hadráčci do bezpečí zimoviště.

Třídenní setkání  Velorexů na zámku v Plumlově bylo veskrze v hanáckém duchu, aby si místní zvyky osvojili i ti, kteří přijeli z Čech, Polska a Maďarska. Až na dvě tříkolky dorazili všichni na místo určení v pořádku, jen majitelé oněch postižených dvou vozítek prožili první noc pracovně, aby uvedli svůj hadrolet do provozu. Což se jim skutečně podařilo a mohli vyrazit na společnou spanilou jízdu. Pořadatelé srazu Velorexů připravili stejně jako v minulých letech tématickou soutěž, při které si vyhrály všechny posádky.

„Letos jsme vsadili na domácí folklór - košt hanácké pálenky, ale taky cibule, zabíjačka, sbírání brambor, řezání dřeva, myslím, že se všichni účastníci vydováděli a podle ohlasů na mailu byla všeobecná spokojenost,“ přiblížil náplň už tradičního plumlovského setkání jeho duchovní otec Zdeněk Palíšek. 

První disciplína spočívala v nákupu zabijačkových produktů, které posléze posloužily jako oběd. Druhá a třetí disciplína se odehrála v palírně v Žešově - odhadnout z čeho všeho se tu už pálilo a zazpívat písničku, jakýsi hadrácký hymnus. Třetí disciplína byl sběr brambor. Hadrolet jel na dvojku, spolujezdec sbíral brambory ze silnice. Další disciplínou byla ochutnávka cibule, potom zdobení vánočního stromečku a ve finále měly dva soutěžní týmy za úkol z připravených pomůcek a materiálu postavit pece, zapálit oheň a komu nahoře na pícce prvnímu přehoří dřívko, vyhrál. Pro dřevo si museli dojet hadrákem a stromek dotáhnout za ním na laně, během disciplíny musel každý tým společně povinně zdolat půl litru slivovice. Byl to napínavý boj až do konce. 

V chladném prosincovém počasí byla pálenka nezbytností, až dovedla jednoho z účastníků k nečekanému poznání. „Moc jsem se těšil na zimní setkání velorexářů do Plumlova. Letos bych skoro napsal, že přímo do Švestkova. Došel jsem totiž k názoru, že v minulosti nejspíš radní města zbytečně anglikanizovali název, jejíž základ je nepochybně v anglickém výrazu pro švestku - the plum…“     

(jap)

Poslat nový komentář