Bude se městská tržnice stěhovat na nové místo?

Bude se městská tržnice stěhovat na nové místo?

V souvislosti se změnou územního plánu a tolik diskutovanou demolicí Společenského domu a výstavbou nového obchodního centra je na programu jednání také diskuse o zachování či přemístění současné tržnice. I touto otázkou se zabývalo vedení města, zaobírá se několika variantami.
Jednou z nich je zachování tržnice na původním místě za Priorem. Pokud však dojde ke změně územního plánu a firma Manthellan získá na základě smlouvy o smlouvě budoucí pozemky ke stavbě nového obchodního centra, pak budou radní zvažovat přestěhování trhu s výpěstky zemědělců, ovocnářů a zahrádkářů na náhradní místo.
“Jednou z možností je místo na Plumlovské ulici za Kubusem, kde má město pozemek o výměře kolem patnácti set metrů, což je optimální místo pro tržnici. Není to daleko od centra města, je zde velké parkoviště a po úpravách by místo mohlo tomuto účelu vyhovovat. Je to jedna z možností, ještě není nic rozhodnuto,” uvedl místostarosta Jiří Pospíšil.

Jak se na problem tržnice dívají někteří radní a zastupitelé?

“Jsem pro zachování tržnice v centru města, aby byla dostupná všem, jak jsou zvyklí. Myslím ale, že místo za Kubusem je vhodné a lidé by si na ně rychle zvykli,” míní místostarosta Jiří Pospíšil.

Jak prozradila místostarostka Ivana Hemerková, nákupy na tržnici patří k jejím pravidelným činnostem. “Chodím na trh nakupovat každý týden. V tuto chvíli si nedovedu trh představit někde jinde. Ale pokud to bude nezbytné a najde se vhodné místo s dostatečně velkým prostorem, s jednoduchou obslužností a přístupem pro prodavající, pak může být podle mně i jinde,” připustila.

“Tržnice se mi líbí tam, kde je teď, mám to za rohem. Pokud by měla zůstat na stávajícím místě, pak by bylo dobře ji opravit, aby si po stáncích s oblečením zachovala svůj standard,” vyjádřila svůj názor místostarostka Alena Rašková.

“Jsem toho názoru, že by tržnice měla zůstat na svém místě. Je to blízko náměstí, dostupné pěším i automobilistům. Podle mně by se mělo rozhodně zrušit místo určené pro trhovce s oblečením a zeleninový trh rozšířit na celý prostor, tak jak to bývalo dřív,” konstatovala zastupitelka a senátorka Božena Sekaninová.

“Myslím, že tržnice by měla každopádně zůstat v centru města a na takovém místě, které je dostupné pro všechny. Na stávajícím místě je to samozřejmě ideální a tradiční. Jestli to bude na současném místě nebo někde jinde, to už je věcí dohody. Nabízí se několik vhodných lokalit, kde bych si tržnici docela dobře uměla představit,” sdělila radní Milada Sokolová.
Kde budou občané Prostějova od jara příštího roku nakupovat čerstvé regionální zemědelské výpěstky, je otázkou. Každopádně by to mělo být jasné do konce tohoto roku.
(jap)

Poslat nový komentář