FOTO+VIDEO Basketbalisté Prostějova v tuhé bitvě udolali Svitavy

Až nečekané problémy měli Orli v zápase proti Svitavám. Nakonec však utkání vyhráli 99:95.

Bez Austina Dufaulta, který v pátek odešel do Ostravy (více o překvapivém přestupu čtěte zde), nastoupili hráči BK Prostějov proti devátému celku tabulky Tuři Svitavy.

Zápas začal podobně, jako ten poslední ve čtvrtek proti Pardubicím skončil. Prostějovu se nedařila střelba a nebojácné Svitavy se rychle ujaly čtyřbodového vedení 4:8. Orlům se sice podařilo otočit na 9:8, produkovali však stále velké množství nepřesností. Vlažně se rozbíhající utkání tak v první čtvrtině skončilo dvoubodovou výhrou Turů 22:24. Druhá čtvrtina přinesla podobný průběh hry, ve kterém se Východočeši ujali svého největšího vedení v utkání, o devět bodů, Orli však dokázali v závěru snížit na tříbodový rozdíl 45:48.

Do druhého poločasu však domácí celek vstoupil jako vyměněný. Rychlé tři trojky Slezáka (dvakrát) a Prášila přinesly Hanákům tříbodové vedení 56:53 a zdálo se, že favorit chytil slinu a postupně navýší své vedení do bezpečného rozdílu. Opak však byl pravdou. Svitavy se zuby nehty svého soupeře držely a až o poloviny třetí čtvrtiny svému sokovi zdatně vzdorovaly. Pak jim však jakoby začaly docházet síly, v prostějovském dresu se navíc k dobrému výkonu rozehrál Slezák a v úspěšné střelbě pokračoval Prášil, proto Hanáci utekli svému soupeři až na osmibodový rozdíl 74:66. Hosté sice v závěru snížili Macelovou trojkou, i tak byl stav před poslední desetiminutovkou příznivější pro domácí celek.

Ve zlepšeném výkonu pokračovali Orli i v poslední části hry, rozstřílel se Venta, který se po zranění teprve dostává do obvyklé pohody, a když bylo před Svitavami sedm minut před koncem desetibodové manko 83:73, zdálo se, že prostějovský tým si již vítězství pohlídá. Svitavský soupeř se však nevzdal tak lehce, začala se mu dařit střelba za dva i tři body a rázem to tři a půl minuty před koncem bylo pouze o tři body. Na pravé drama pak bylo zaděláno 58 sekund před koncem, kdy Tuři srovnali na 95:95 a měli míč. Deloachův pokus však naštěstí skončil mimo a z protiútoku po samostatné akci vrátil Orlům vedení Venta. Necelých 23 sekund tak Prostějov vedl 97:95, pokud by však Svitavští dali za tři body, vypadlo by to s domácími zle nedobře. Naštěstí se však hostujícímu týmu klíčová souhra Deloacha s Macelou nepodařila, faulovali a tři sekundy před koncem Venta dvěma proměněnými trestnými hody zajistil domácím vítězství 99:95.

Útočnou podkošovou hru Prostějova proti Svitavám si prohlédněte zde.

BK Prostějov – QANTO Tuři Svitavy 99:95 (22:24, 45:48, 76:71)Střelba z pole: 37/68 (54%) – 33/62 (53%)Střelba za tři body: 9/24 (38%) – 7/19 (37%)Trestné hody: 16/22 (73%) – 22/30 (73%)Doskoky: 30:29Fauly: 28:27

Sestavy:Prostějov: Pandula (5 bodů, 5 osobních chyb), Bratčenkov 6, Venta 14, Marko (10 bodů, 4 zisky), Švrdlík (12 bodů, 7 doskoků), Slezák 13, Kohout 21, Prášil 18. Trenér: Zbyněk CholevaSvitavy: Moravec 14, Deloach (25 bodů, 6 asistencí) Mróz (24 bodů, 8 doskoků), Sedlák 4, Teplý 2, Miloš 6, Jelínek (12 bodů, 5 osobních chyb), Šindelář 2, Harčar, Macela 6. Trenér: Lubomír Růžička