Hejtman Rozbořil se brání. Bezruč je přeceňován je jen věta ze žádosti

Hejtman Rozbořil se brání. Bezruč je přeceňován je jen věta ze žádosti
ilustrační foto Kostelec na Hané

Jak PvNovinky v polovině prosince informovaly, olomoucké hejtmanství rozhoduje o budoucnosti Červeného domku Petra Bezruče v Kostelci na Hané. Ministerstvo kultury na základě žádosti kraje domek vyškrtlo ze seznamu kulturních památek. Důvodem byl podle kraje i fakt, že Bezruč je jako básník přeceňován. Hejtman Jiří Rozbořil teď argumentuje jinak. Věta prý byla jen součástí žádosti.

Podle Rozbořila řeší hejtmanství především budoucnost samotného objektu, nikoliv hodnoty Bezruče jako literáta. Také žádost o vyjmutí domu ze seznamu kulturních památek byla prioritně odůvodňována současným stavem nemovitosti v Kostelci na Hané. „Věta, že byl Petr Bezruč jako básník značně přeceňován, byla pouze citace ze žádosti, kterou zpracoval odbor kultury a památkové péče olomouckého krajského úřadu,“ argumentuje hejtman. „Pokud tato citace vyvolala diskusi mezi širokou veřejností a výsledkem bude nalezení vhodných cest k záchraně domku Petra Bezruče, je to dobrý krok k řešení patové situace kolem objektu v Kostelci na Hané,“ dodal.

Olomoucký kraj se podle jeho slov dlouhodobě snaží nalézt řešení využití. Vyjmutí objektu ze seznamu kulturních památek by mělo usnadnit další jednání o budoucnosti domku. „Vyjmutí domu ze seznamu v žádném případě neznamená, že by měl být zbourán ani to, že bychom zpochybňovali význam osoby Petra Bezruče,“ konstatoval Rozbořil.

I tak se ona věta do žádosti dostat neměla. Urazila zejména ty, kdo Petra Bezruče znali a znají i jeho dílo.

O celé situaci se více dočtete zde : http://pvnovinky.cz/zpravy/30041-basnik-petr-bezruc-byl-pry-precenovan-jeho-domku-v-kostelci-hrozi-demolice. (ber) 

Poslat nový komentář