Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Především aktivní občanský postoj zajišťuje demokracii

Protože je toto můj první příspěvek do Prostějovských novinek, rád bych se nejdříve představil. Jsem Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (32 let), pracuji v prostějovské strojírenské firmě jako výzkumný a vývojový pracovník a jsem také přibližně rok a půl členem Strany svobodných občanů (Svobodných). S psaním článků blogu jsem začal v srpnu 2011 po dokončení disertační práce, kdy nešlo jen tak ze dne na den přestat se psaním a kdy jsem cítil potřebu se vyjádřit k různým technickým, ekonomickým, politickým a společenským tématům, které jsem následně zpracoval ve více než 70ti článcích na www.zboril.blog.idnes.cz. Tématům z prostějovského okresu se chci ale raději věnovat na tomto blogu Prostějovských novinek.

Často dostávám otázku, co bylo u mě impulsem, abych se začal aktivně o politiku zajímat a vstoupil do určité politické strany či dokonce za ni kandidoval. Mohl bych parafrázovat prezidentského kandidáta Svobodných Ladislava Jakla a říct: „Když jsem v médiích viděl stávající kandidáty, s jejich výsledky, názory a postoji, tak jsem se rozhodl, že raději budu kandidovat sám a s čistým svědomým volit sám sebe.“ Ale vážněji, obecně je aktivní občanský postoj nutnou podmínkou demokracie a jen zákony nestačí. Demokracie je založena na soutěžním (konkurenčním) prostředí politických stran, kde se ve vnitrostranických a mezistranických volbách vybírají nejlepší kandidáti, kteří budou rozhodovat o veřejných financích, funkcích, způsobu jejich výkonu a zákonech. Sám vidím hlavní příčinu současné politické úrovně v nízkém zájmu občanů ČR o aktivní politiku. Vzorovým státem je pro mnoho lidí v ČR Švýcarsko, které má ovšem mj. 3x více členů politických stran na počet obyvatel než ČR, politici se „dosazují“ na méně veřejných funkcí a celkově je státní správou přerozdělován menší objem financí - navíc takovým způsobem, že o více věcech rozhodují občanům známí politici regionální samosprávy a ne někdo neznámý v „centru“.

Pokud přejdeme od obecného ke konkrétnímu, tak např. můj rodný Kostelec na Hané volí v komunálních volbách svých 15 zastupitelů, což by mělo dávat alespoň minimální počet politicky aktivních lidí za každou politickou stranu. Z kandidátek roku 2010 (viz. tabulka) je zřejmé, že i mediálně známé strany mají problém naplnit kandidátní listiny svými členy a jsou doplňovány o nestraníky.

Volby KnH 2010    Celkem kandidátů   Členů stran   Průměrný věk kandidátů     Průměrný věk členů stran

ODS                       15                           12                        44                                       46

KSČM                     15                           11                        68                                       67

KDU-ČSL                15                           9                          56                                       59

ČSSD                     15                           4                          44                                       39

TOP 09                   15                          2                           41                                       35

Průměrný věk členů KSČM KnH v roce 2010 dosahoval důchodových 67 let, což odpovídá i celorepublikovým hodnotám a tato, u nás stále zatím nejpočetnější, strana se současnými přibližně 65 tisíci členy doslova „vymírá“ a při současném trendu bude mít v roce 2020 členů méně než tisíc. Počet členů ODS, ČSSD a KDU-ČSL dosahuje v ČR 20 až 35 tisíc a řádově tak nedosahuje „prvorepublikové“ úrovně, kdy např. sociální demokraté měli přes 190 tisíc členů. Navíc v roce 2010 měla vítězná kostelecká ČSSD jen 4 členy a v souvislosti s výzvou “Živá socdem“ pro pražskou ČSSD prezidentského kandidáta za tuto stranu Jiřího Dienstbiera z března 2012 o tom, že řadoví členové by neměli být mlčící většinou a že došlo k neblahé oligarchizaci pražské organizace a zřejmě nejen jí, by mělo být impulsem pro občany ČR, aby do, nejen právě uvedených, politických stran vstupovali a pomocí vnitrostranické diskuse a hlasováním je přiblížili svým ideálům.

Ze své zkušeností s aktivní politickou činností musím říct, že jsem se již stačil setkat s několika současnými či bývalými poslanci, senátory, poradci prezidenta a je zajímavé podívat se zblízka, jak to v „politice“ chodí a nenechat svůj názor tvořit jen informacemi z médií. Potkal jsem také hodně lidí stejných názorů z olomouckého regionu a myslím, že podobná zkušenost může čekat na kohokoli v jakékoli politické straně.

Proto pokud nejste spokojeni se současným stavem politiky, ať už na úrovni komunální, krajské, republikové či evropské, tak vstupujte do politických stran, které jsou vám názorově blízké a snažte se to změnit. Jen brblání u piva opravdu nepomáhá.

Představení autora:

Jako kreativního pracovníka zabývajícího se inovační činností mě baví nacházet vztahy mezi dříve nespojenými myšlenkami, zkušenostmi či událostmi. Budu psát především příspěvky k technickým, ekonomickým, politickým a společenským tématům z prostějovského okresu.

Ing. Zbořil Josef, Ph.D., 32 let, pracovník výzkumu a vývoje v oblasti železniční infrastruktury. Absolvent Katedry energetiky na fakultě strojní VŠB-TU Ostrava a Katedry mechaniky, materiálů a částí strojů na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity Pardubice.

Josef Zbořil

 

Komentáře

Mám pro Vás jeden citát..

Mám pro Vás jeden citát.. Demokracie je když 2 vlci a jehně hlasují o tom , co bude na večeři.. Svoboda je když se dobře ozbrojené jehně odmítne účastnit hlasování... ( Benjamin Franklin - ale nejsem si tím 100% jistý) J.P.M.

sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style