Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Je za námi první volební den

Tak mám pocit, že v Česku se kromě Klausovy amnestie a prvních prezidenstských voleb nic neděje. Se svým názorem na amnestii jsem se s vámi již podělila a lístek se jménem svého favorita na příštího prezidenta jsem vhodila do volební urny už kolem třetí v pátek odpoledne. Zatímco při posledních volbách byly chodby školy v ulici Dr. Horáka víceméně tiché, tentokrát jsem se potkala s celou řadou sousedů, známých, kamarádů i přátel. S většinou jsem se v tomto roce viděla poprvé, takže jsme si pořád třásli rukama a opakovali – hlavně zdravíčko.

Zájem o historicky první přímou volbu prezidenta mě potěšil, a tak jsem zaznamenala několik potřehů prvního dne.

* Tak například ve věznici v Odolově na Trutnovsku zůstalo po amnestii 196 věznů, z nich 172 projevilo zájem volit prezidenta (určitě litovali, že mezi kandidáty není i Václav Klaus). V pardubické věznici využilo možnosti volit hned první den 388 odsouzených.

* Všichni uchazeči o prezidentský post svorně odvolili první den. Kromě herečky Táni Fischerové dali zřejmě všichni svůj hlas sami sobě.

* Jako naschvál začalo mrznout a trochu nasněžilo i v Prostějově. „Ještě že mrzne, aspoň mi tu lidi moc nenašlapou,“ utěšovala se uklízečka na jedné z prostějovských škol.

* „Hele, v prvním kole se stejně nic nerozhodne, příští týden přijedeme a půjdeme volit ve druhém,“ sdělili mi dva z mých synů, kteří mají tady v Prostějově stále trvalé bydliště, i když se většinou vyskytují někde zcela jinde.

* „Tak jsem s hrdostí splnil svou občanskou povinnost. Teď jsem jen zvědav, jestli se v naší společnosti změní něco k lepšímu,“ řekl mi poněkud skepticky jeden starý kamarád.

Jeho slova mě přiměla k zamyšlení. Slyšela jsem od prezidentských kandidátů hodně slibů, hodně slov o tom, co a jak budou dělat lépe, o tom, co všechno se po jejich nástupu do funkce změní, jako když kouzelným proutkem mávne. A přepadly mě pochybnosti. Má vůbec podle současné právní úpravy prezident aspoň minimální moc něco změnit? Uvidíme.

 

Olga Katolická

sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style