Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Rozšiřování botanické zahrady už letos!

Rozšiřování botanické zahrady už letos!
ilustrační foto

Botanická zahrada získá více místa. Práce na jejím rozšíření by měly začít ještě v tomto roce. Předpokládaná hodnota investice je pět milionů osm set tisíc korun, s financováním pomůže dotace. Zahrada se má rozrůst o více než jednu třetinu stávající plochy. 

„Ráda se sem chodím s dcerou dívat na kytičky. Je to příjemné, že téměř v centru města je takové krásné místo. Rozšíření vítám, ještě by se mělo něco udělat s blízkým okolím Svatopetrského kostela,“ podělila se s námi o názor mladá maminka Kateřina.  

Prostějované se konečně dočkají nové podoby botanické zahrady. Práce na jejím rozšíření jsou na spadnutí. Zbývá jen vybrat firmu, která se jich ujme. S financemi pomohou evropské peníze. Radní o ně opakovaně žádali a nakonec na dotaci, z Operačního programu Životního prostředí dosáhli a získali jeden milion korun. Předpokládaná hodnota investice je pět milionů osm set tisíc.

Zahrada získá místo, které ji rozšíří o více než třetinu stávající plochy. Nevyužívané pozemky směrem na jih a východ čekají terénní a sadové úpravy.

„V těchto místech budeme kultivovat území, sázet veřejnou zeleň. Vybudujeme také zpevněné chodníky a cestičky, které navážou na stávající síť," uvedl náměstek primátora Zdeněk Fišer. Zahrada získá mimo jiné i nové podpůrné konstrukce pro pnoucí rostliny a směrové tabule. Terénní a sadové úpravy na jižní straně budou zahrnovat i úpravu pro nevidomé a slabozraké s popisem rostlin a vyvýšenými záhony.

„V rozšířené části, směrem k Jezdecké ulici, bude růžová zahrada. Růže doplní okrasné dřeviny," slíbila náměstkyně Ivana Hemerková s tím, že nová místa bude potřeba také oplotit.

O firmě, která se prací ujme, rozhodne výběrové řízení. Základním hodnotícím kritériem má být cena stavebních prací a délka jakostní záruky. Tu konšelé limitují minimální dobou šedesáti měsíců, maximem pak v délce sto dvaceti měsíců. Zahajovací práce by měly, podle slov náměstka Zdeňka Fišera, začít ještě v tomto roce, dokončení se lidé dočkají nejspíš v květnu roku příštího.

Botanická zahrada Petra Albrechta, která je už čtyřicet sedm roků součástí městských parků, si letos připomíná osmdesáté výročí od svého založení. Její jméno najdeme také v mezinárodním seznamu botanických zahrad.(kaa)

Foto: Magistrát města Prostějova

 

 

Pondělí, Červen 3, 2013 - 10:00

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style