V Čechách pod Kosířem finišuje další etapa oprav zámku

V Čechách pod Kosířem finišuje další etapa oprav zámku
Foto kr-olomoucky.cz

Do konce listopadu skončí třetí etapa rozsáhlé rekonstrukce zámku v Čechách pod Kosířem. Týká se úprav prostor západního křídla v prvním patře a dále celého druhého patra jižního a západního křídla zámku. Oprava budovy a revitalizace přilehlého parku začala před čtyřmi lety.

Opravy podlah, dveří, oken, rekonstrukce elektroinstalace, topení a nové omítky a výmalba, to je nejviditelnější výčet oprav na zámku v Čechách pod Kosířem. „Všechny tři etapy rekonstrukce stály dohromady 63 milionů korun. Na část, která má být dokončena do konce listopadu, získal Olomoucký kraj peníze z evropských dotací. Kromě vnitřních prostor zámku se podařilo opravit i věž v parku, která bude veřejnosti sloužit jako rozhledna,“ řekl hejtman Jiří Rozbořil.
V rekonstruovaných prostorách jižního křídla bude vytvořena zámecká expozice se zaměřením na Josefa Mánesa a rod Silva – Tarouca. Současně s tím budou v západním křídle upraveny chodby, místnosti i prostor druhé věže. Ta by měla být využita pro občasné expozice.
Na zámku budou po rekonstrukci dvě prohlídkové trasy a stejný počet stálých výstav. Jedna se zaměřením na tradiční lidovou kulturu a další na filmy Jana a Zdeňka Svěrákových. Při komentovaných prohlídkách uvidí návštěvníci převážně původní nábytek i obrazy a seznámí se s osudem zámku a především pak s životem jeho obyvatel.
Slavnostní otevření zámecké expozice je plánováno na začátek dubna příštího roku. V letech 2017-2018 by se mělo podle plánů rekonstruovat také východní a severní křídlo. V této části má být vybudovaný hotel se šestnácti pokoji a restaurace i s venkovním posezením.
Klasicistní zámek obklopený romantickým parkem o rozloze 21,5 hektaru je majetkem Olomouckého kraje od září roku 2008. (red)

Poslat nový komentář