Zámek v Čechách otevře v sobotu Jan Svěrák

Zámek v Čechách otevře v sobotu Jan Svěrák
ilustrační foto ber

V sobotu 2. dubna se po první etapě rekonstrukce otevře veřejnosti část zámku v Čechách pod Kosířem. Hlavním hostem dne bude režisér Jan Svěrák, který zároveň otevře stálou filmovou expozici, věnovanou tvorbě jeho a jeho otce Zdeňka Svěráka.

Zámek je spjat s významným portugalských rodem Silva – Tarouca. Působil tu také malíř Josef Mánes. Po roce 1949 byl objekt znárodněn a v letech 1953 až 2005 v něm sídlil dětský domov. Od roku 2008 ho vlastní Olomoucký kraj. Ten do rekonstrukce objektu i zámeckého parku investoval zatím ve třech etapách už téměř 61 milionů korun. Čtvrtá etapa oprav za zhruba 14 a půl milionu právě probíhá.

Návštěvníky tak v sobotu uvítá zrekonstruované první i druhé podlaží jižního a západního křídla zámku, které nabídne již zmíněnou filmovou expozici a také deset pokojů, věnovaných rodu Silva –Tarouca. Přibyla dvě parkoviště a nový kabát dostala také oranžerie či zámecký park s dominantou v podobě Červené věže.

Opravy zámku ale ještě nejsou u konce. „V současnosti se rekonstruuje přízemí, kam olomoucké Vlastivědné muzeum umístí archeologický depozitář a bude tu i kavárna a výstavní síň. Zbývající část objektu se postupně změní v hotel s restaurací a wellness zónou,“ sdělil redakci kastelán Martin Váňa.

Sobotní program začne v 9 hodin otevřením prostor areálu zámku veřejnosti. Červená věž se dočká otevření v 11 hodin, ve 14 hodin do zámku přijedou hrabata z rodu Silva –Tarouců v doprovodu hejtmana Jiřího Rozbořila a Jana Svěráka, který bude mít od 15 hodin autogramiádu.

Po celý den se můžete těšit na vystoupení folklorních souborů Mánes a Kosíř a pěveckých sborů z Drahanovic a ZŠ a MŠ Čechy pod Kosířem. Součástí celodenní akce je hanácký řemeslný a umělecký jarmark, organizátoři slibují i bohatou nabídku občerstvení. (ber)

Poslat nový komentář