Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Nadace Partnerství sbírá návrhy do ankety „Strom roku 2012“

Nadace Partnerství sbírá návrhy do ankety „Strom roku 2012“
ilustrační foto

Již po jedenácté sbírá Nadace Partnerství návrhy stromů do ankety o nejsympatičtější strom republiky. Zájemci z řad široké veřejnosti mohou nominace zasílat do pátku 4. května. 

I letos byl vyhlášen nový ročník ankety, své návrhy mohou podávat jednotlivci, obce, občanská sdružení a nevládní organizace. V průběhu června budou návrhy vyhodnoceny odbornou porotou, která vybere 12 finalistů, pro něž hlasuje veřejnost formou dárcovské SMS. Výtěžek zpoplatněného hlasování je použit pro výsadbu nových stromů a pomůže sázet a chránit nové stromy. Strom roku 2012 bude vyhlášen 20. října u příležitosti Dne stromů.

Cílem ankety je upozornit na zajímavé stromy se silným příběhem a poutavou historií, najít nejsympatičtější strom, který spojuje lidi z okolí, posiluje místní komunitu a pomáhá budovat vztah člověka k přírodě i vztahy mezilidské. Od roku 2002 se do ankety zapojilo 408 tisíc lidí. Do ankety je možné navrhnout i stromy ohrožené necitlivými zásahy, stavební činností nebo vandalismem. Stromy, které rostou v těchto nepříznivých podmínkách, ocení Nadace Partnerství titulem Strom hrdina. Vítězný „Strom roku 2012“, který získá největší podporu veřejnosti, obdrží poukaz na bezplatné arboristické ošetření a postoupí do mezinárodní ankety Evropský strom roku.  

Myšlenka soutěže pochází z Brna. Anketa navazovala na aktivity prvorepublikových okrašlovacích spolků a soudobé aktivity místního sdružení Českého svazu ochránců přírody v Brně. Během prvních dvou let probíhala pouze na Brněnsku, počínaje rokem 2002 se rozšířila celostátně. Prvním vítězem ankety v roce 2000  se stala Bystrcká lípa, nejstarší strom Brna. Posledním „Stromem roku“ je loňský vítěz – dubová alej ve Skaličce na Olomoucku. 

Anketu Strom roku 2012 spolufinancuje Státní fond životního prostředí ČR ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. Více informací na www.stromzivota.cz/anketa.       

(red) 

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style