Neosvětlený chodec ohrožoval nejen sebe

Neosvětlený chodec ohrožoval nejen sebe
ilustrační foto PČR

Včera, krátce po dvaadvacáté hodině, přijali prostějovští policisté oznámení od řidiče, že po silniční komunikaci z Prostějova do místní části Žešov jde neosvětlený chodec. Dle oznamovatele měl muž tmavé oblečení a nebyl téměř vůbec vidět, takže ho málem srazil.

Na místo byla ihned vyslána hlídka dopravního inspektorátu, která muže na místě nalezla. "Policisté muže poučili o způsobu chůze po krajnici v noci a o možném riziku, kterému vystavuje nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek. Policisté muže vybavili reflexními doplňky oděvu a zákrok ukončili. 

Od soboty tomu ale bude jinak. Dle novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, která nabyde účinnosti již tuto sobotu 20. února 2016, je chodec, který se pohybuje za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly pro ostatní účastníky provozu viditelné. "Za porušení této povinnosti mohou policisté od uvedeného data uložit blokovou pokutu až do výše dvou tisíc korun," dodal mluvčí. (red).

Poslat nový komentář