Každé čtyři vteřiny přibude na světě nový případ demence

Každé čtyři vteřiny přibude na světě nový případ demence
ilustrační foto

 

Podle skupiny Allianz, která se zabývá demografickým vývojem, vzroste do roku 2050 na celém světě počet seniorů s demencí až na 135 milionů. Nejčastějším typem demence je Alzheimerova choroba, která si každoročně vyžádá náklady za více než 440 miliard eur (přes 12 bilionů Kč) za léčení a péči o pacienty s touto chorobou. Na to, že demence bude epidemií 21. století, by byl Alois Alzheimer, který jako první popsal změny v nemocném mozku a jehož 150. výročí narození si svět připomněl uplynulou sobotu, ani nepomyslel.

Podle nejnovější studie skupiny Allianz o demografickém vývoji se počet lidí s demencí do roku 2050 až ztrojnásobí, a to hlavně kvůli neustále se prodlužujícímu věku. Bez účinných léků se počet nemocných vyšplhá ze současných 44 miliónů na více než 135 miliónů, což jen pro představu odpovídá dnešnímu součtu všech obyvatel Španělska a Francie.

V České republice trpí podle odhadů nejčastější formou demence, Alzheimerovou chorobou, 120 – 140 tisíc lidí, přičemž toto číslo se do roku 2050, podobně jako ve zbytku Evropy, radikálně zvýší, možná až dvojnásobně. Přitom 90 % lidí, kteří jsou touto nemocí postiženi, se rekrutuje z řad seniorů nad 65 let. Ve věku nad 65 let je demencí postiženo 7 - 10 % populace, mezi lidmi zhruba o dvacet let staršími, je demence ještě častější, trpí jí až 30 – 50 % osob.

V současných 44 miliónech pacientů na celém světě, kteří onemocněli demencí, a nejčastěji právě Alzheimerovou chorobou, se vyskytují stále mladší věkové kategorie, výjimkou nejsou ani čtyřicátníci a padesátníci. Od roku 2010 se roční náklady na péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou vyšplhaly až na 442 miliard eur. 

Klíčem k tomu, jak blízkým včas pomoci, je sledovat jejich chování, zejména ve věku 65 – 75 let. Neměli bychom podceňovat bezdůvodné změny nálad a při jakémkoliv podezření prvotních příznaků stařecké demence je rozumné navštívit specializovaného lékaře. Doporučená je také prevence v podobě mírné fyzické námahy, ale i procvičování si psychických schopností prostřednictvím čtení, sledování vědomostních programů, luštění křížovek a nejrůznějších kvízů. (red)

Poslat nový komentář