Co pro vás znamená chudoba?

Co pro vás znamená chudoba?
ilustrační foto internet

 

Být chudý - to je pro každého jiný pojem. Někdo by se cítil být chudým, jestliže by neměl vlastní dům, někdo svůj byt, další bez zahraniční dovolené... Jak tento pojem chápete vy? Co je podle vás chudoba?

O odpověď jsme požádali několik obyvatelek Prostějova.

„Je to strašně relativní, ale když bych to vzala fakt podle toho, jak bych to vnímala já, tak asi když bych na živobytí měla tak stovku na den a žádný majetek, který bych mohla zpeněžit,“ říká dvacetiletá Katka.

O třicet let starší Alena to vidí trochu jinak. „Chudý člověk musí žít velice skromně, ale má kde bydlet, něco málo jíst a má něco, do čeho se obléci, má malý příjem, ale žije trochu lidsky. Myslím, že absolutní chudoba, čili nuzota, nouze, bída, je nemožnost přiměřeně uspokojit ani zcela základní lidské potřeby, jako stravu, ošacení, ubytování, péče o zdraví, nemít střechu nad hlavou, skončit na ulici bez prostředků na jídlo a bez prostředků na cokoli. Dnes takto postižených lidí přibývá, a nejhorší je, když se všichni od takového nešťastníka odvrátí. Ztratí sebeúctu a propadá marnosti, zoufalství a beznaději,“ zamýšlí se.

„My dospělí to vždycky nějak ustojíme a poradíme si. Ovšem co se týká dětí... oni svoje vždycky musí dostat, ať jsou to potřeby do školy, kvalitní jídlo... a tak si myslím, že chudobu jako takovou asi nejvíc pociťují matky samoživitelky,“ dodává osmadvacetiletá Ingrid.

„Chudoba je nenaplnění základních potřeb v plném rozsahu. Chudí jsme tehdy, když sice máme příjem a dokážeme si určité věci zajistit, ale přesto máme v základních věcech objektivně nedostatek. Takže sice máme na chleba, ale jen na ten základní, o slunečnicovém můžeme tak maximálně snít, na chleba si dáme Ramu místo másla, junior místo šunky a kupujeme 30% eidam místo sýrů vyšší kvality. Přežíváme... máme jen základ a to v základní podobě. Na hranici chudoby se zřejmě ocitá poměrně vysoké procento lidí zdravotně postižených, starobních důchodců, lidí, kteří se z nějakého důvodu ocitli bez práce a obávám se, že i maminek na mateřské, pokud nemají partnera,“ vysvětlila své pojetí šedesátiletá Jana.

A co je chudoba pro vás, čtenáři? (ber)

Poslat nový komentář