Soutěžte s "Na kole jen s přilbou". O pěkné ceny

Soutěžte s "Na kole jen s přilbou". O pěkné ceny
ilustrační foto

Tým silniční bezpečnosti, který stojí za projektem Na kole jen s přilbou, připravil soutěž pro všechny účastníky silničního provozu. Chcete vyhrát atraktivní ceny a navíc pomoci se zlepšením povědomí o bezpečnosti cyklistů? Odpovězte na pět soutěžních otázek a vyhrajte jednu z lákavých cen. Soutěž trvá do 30. září 2016.

S jízdou na kole se pojí nejedno nebezpečí – například pád z jízdního kola či kolize s jiným účastníkem silničního provozu. Podobným momentům se každý snaží vyhnout, nicméně policejní statistiky dopravních nehod hovoří jasně. Vypovídají o tom, že i cyklisté bývají mezi vážně zraněnými či dokonce usmrcenými. V posledních dvaceti letech je každou jedenáctou obětí dopravní nehody právě cyklista.

Ne náhodou se projekt, na kterém spolupracuje obecně prospěšná společnost Bezpečně na silnicích s Horskou službou ČR a dalšími partnery včetně Olomouckého kraje, jmenuje „Na kole jen s přilbou“.

Pokud dojde k těžkému či dokonce smrtelnému zranění cyklisty, je ve třech ze čtyř případů zasažena právě hlava. Přitom ve dvou třetinách případů by bylo možné následky kolize zmírnit, neboť zranění hlavy jsou na místech, jež mohou být chráněna přilbou. Samozřejmě kvalitní – schváleného typu – a řádně upevněnou.

Němečtí a rakouští dopravní experti se shodují, že k asi 20 procentům smrtelných a těžkých zranění cyklistů by nemuselo dojít, pokud by bylo povinné používání cyklistické přilby pro všechny, bez ohledu na jejich věk.

Podobně vyznívají i české statistiky. V roce 2015 nemělo 82 procent usmrcených cyklistů na hlavě přilbu. A i ti, kteří přežili, si s sebou nejednou nesou do dalšího života trvalé následky, například v podobě psychických poruch nebo epileptických záchvatů.

Soutěžní formulář najdete na http://www.nakolejensprilbou.cz/formular/26. (red)

 

Poslat nový komentář