Sněmovna podpořila návrh na zavedení krajských dálničních známek

Sněmovna podpořila návrh na zavedení krajských dálničních známek
ilustrační foto

 

Sněmovna přes nesouhlas vlády podpořila v prvním čtení návrh, který umožňuje zavedení krajských dálničních známek. Novelu zákona o pozemních komunikacích předložil Karlovarský kraj. Počítá v ní s tím, že řidiči by si mohli koupit roční dálniční známky jen pro jeden nebo více krajů. Kupon má stát nejvýše 300 korun pro jeden kraj. Uvítali by ji i řidiči z Prostějovska.

Vláda s návrhem vyslovila nesouhlas. Podle ní je nepromyšlený, nekoncepční a nedostatečně zdůvodněný. Také by to údajně snížilo výnos z prodeje dálničních známek. Poslanec a bývalý karlovarský hejtman Josef Novotný (ČSSD), který návrh před Sněmovnou uvedl, však řekl, že stát vybere víc peněz. Podle něj budou ochotni si za 300 Kč koupit známku i ti motoristé, kteří si ji dříve nekupovali.

Novela by umožnila všem řidičům využívat svobodně vybranou část zpoplatněných silnic, uvádí důvodová zpráva.

V praxi by na kuponu byly uvedeny zkratky jednotlivých krajů. Prodejce by na známce vyznačil kraj nebo kraje, pro jejichž území řidič poplatek zaplatil. "Tento způsob úhrady časového poplatku by se tedy vyplatil při využívání zpoplatněných komunikací na území až čtyř krajů," píšou předkladatelé.

Krajské známky by uvítali i prostějovští řidiči. „Jezdím do práce do Olomouce, takže využívám jen kousek R46, jinak autem nikam necestuji. Pokládám to za dobrý nápad, spousta lidí, co jezdí po staré, by si levnější známku určitě koupila,“ sdělil redakci Pavel Ohlídal.

 Loni se prodalo přes pět milionů dálničních kuponů a výnos z nich přesáhl 4,1 miliardy korun. Ceny dálničních kuponů se v Česku nezměnily od roku 2012. Roční kupon řidiče vyjde na 1500 korun, měsíční na 440 korun a desetidenní na 310 korun.(ČTK, ber)

Komentáře

Vláda s návrhem vyslovila nesouhlas. Podle ní je nepromyšlený, nekoncepční a nedostatečně zdůvodněný.

Poslat nový komentář