Nezapomeňte na víkendové Dny NATO!

Nezapomeňte na víkendové Dny NATO!
ilustrační foto natodays.cz

 

Armádní a bezpečnostní složky šestnácti zemí se účastní Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky, které se konají již o tomto víkendu 19. a 20. září na mošnovském letišti Leoše Janáčka. Představí se na na nich i prostějovští vojenští průzkumníci ze 102. průzkumného praporu generála Palečka.

I letošní 15. ročník akce slibuje opět velmi atraktivní program čítající celkem 43 ukázek obohacený několika českými i mezinárodními premiérami. Každý den nabídne návštěvníkům 240 minut dění ve vzduchu a stejný počet na zemi.Velkou událostí bude premiérová účast Jordánska, které do Ostravy vysílá elitní jednotku svých speciálních sil tvořenou pouze ze ženských příslušnic. Pro jednotku Female Company for Special Security Tasks (FCSST) to bude první představení na akci tohoto druhu mimo Jordánsko. Její příslušnice, které představují špičku jordánských bezpečnostních sil, se představí v efektní dynamické ukázce společně s českými kolegy ze 102. průzkumného praporu z Prostějova.

Přiletěl i legendární strategický bombardér B-52 Stratofortress amerického letectva, který po 3 letech opět zavíal na akci Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Účast B-52 je na podobných evropských akcích i v tomto roce výjimečná. Jeho rozměry, s úctyhodným rozpětím křídel 56,4 metry, budou na statické ploše víkendové show na Letišti Leoše Janáčka Ostrava k nepřehlédnutí. V tomto roce bude „padesátdvojce“ sekundovat McDonnell Douglas C-17 Globemaster III švédského letectva, třetí největší dopravní sériové letadlo na světě s rozpětím 51,8 m, které už do Ostravy zavítalo v minulosti. Trojici největších exponátů doplňuje, v české premiéře, unikátní tankovací McDonnell Douglas KDC-10 švédského letectva s rozpětím 50,4 m. Ale, i další vystavená letadla svými rozměry dovedou zaujmout: tankovací Boeing KC-135 Stratotanker amerického letectva s rozpětím 41,5 m a několik dopravních Lockheed C-130 Hercules se solidními 40,4 m rozpětí křídel.

Herkules je považován za nejdůležitější současný dopravní letoun na světě. Přes 40 jeho variant slouží v přibližně šedesáti zemích světa. Ale tím výčet velké letecké techniky nekončí, k vidění bude i dopravní C-27 Spartan nebo C-160 Transall a další, menší dopravní letadla. (Zdroj natodays.cz)

Poslat nový komentář