Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Magistrát Prostějova zreviduje dřevěné plastiky vytvořené na sympoziích

Plastika Nit života slovenského řezbáře Martina Navrátila (vpravo).
Plastika Nit života slovenského řezbáře Martina Navrátila (vpravo).

Z důvodů finančních i jiných se vloni vedení města rozhodlo, že sochařské sympozium Hany Wichterlové se nebude pořádat každoročně, nýbrž pouze jednou za tři roky. Město však už požádalo Olomoucký kraj o dotaci na tuto akci, kterou letos obdrželo. Radní a nyní i zastupitelé odsouhlasili její vrácení.

Olomoucký kraj poskytl pro letošní sympozium dotaci ve výši 50 tisíc korun na částečnou úhradu nákladů. V letošním roce se však sympozium podle rozhodnutí vedení města neuskuteční, proto se poskytnutá částka vrací kraji.

„Dotaci jsme sice nyní odmítli, přesto chceme požádat o nové využití těchto finančních prostředků na akci Prostějovské léto. Uvidíme, jak kraj v této záležitosti rozhodne,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Jak následně zastupitele informovala, magistrát hodlá provést revizi plastik jak v depozitářích, tak rozmístěných v různých částech města. Některé kusy, které vznikly v minulých ročnících sympozia, už začal nahlodávat zub času. Počasí a částečně i nenechavé ruce vandalů poškozují skulptury umístěné na veřejných prostranstvích natolik, že čas od času musí být renovovány. Některá díla jsou však poškozena natolik, že už je nelze zachránit a je nutné je odstranit. 

„Pokud půjde dílo zachránit restaurací, bude tak učiněno. Dřevo je ale netrvanlivý materiál a s tím se nedá nic dělat. Stav plastik posoudí příslušná komise, která rozhodne, jak s poškozenými díly naložit,“ dodala Hemerková. Město má smlouvy s autory z posledních ročníků, takže plastiky jsou v majetku města a nenastane problém s autorskými právy. S ostatními autory bude město o řešení jednat.       

(jap) 

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style