Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Stane se Starorežná jedním ze sedmi divů kraje?

Stane se Starorežná jedním ze sedmi divů kraje?
ilustrační foto

Prostějovská Starorežná se může stát jedním ze sedmi divů Olomouckého kraje v letošním ročníku ankety. Podle informace z tiskového oddělení hejtmanství byl tento tradiční nápoj ze široké škály produktů společnosti GRANETTE & STAROREŽNÁ Distilleries nominován do ankety, která má právě určit největší klenoty Olomoucka. 

Nominace do ankety potrvají do 31. května. Během prázdninových měsíců pak proběhne samotné hlasování. Pokud by Starorežná v anketě uspěla, řadila by toto ocenění  na nejvyšší příčky svých mnoha úspěchů, mezi které můžeme řadit například zisk bronzové medaile z United vodka Brusel 2006. 

Receptura Prostějovské Starorežné pochází z druhé poloviny 17. století, kdy se stal majitelem domu (Palírna U zeleného stromu) Michael Storch. Ten šikovně spojil svoje znalosti lékárníka a vinopala a na svět přišla kořalka ze žita, kterému se na Moravě říká ryž. Jazykovým přechýlením tohoto výrazu se dostaneme logicky k názvu režná, později starorežná. Tento hanácký skvost mezi nápoji vychází ze základů původní receptury. 

„Dodnes se vyrábí z jedenácti bylin, koření a semen, z nichž nejdůležitější je anýz. A to nejen pro svěží dech. Má  i povzbuzující účinky, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení, pomáhá při dýchacích potížích a dokonce prý pomáhá vylepšit pleť a povzbudit mužské vášně,“ tvrdí Petr Maxa ze společnosti GRANETTE & STAROREŽNÁ Distilleries. Také proto je anýzovka od počátků své prostějovské výroby považována právem za všelék. Prostějovská Starorežná je staletími ověřené pití, lidskému zdraví příhodné a nepodléhající módním vlnám. Tento bylinný destilát neobsahuje přidaný cukr. Po destilaci je Starorežná uložena do dubových sudů, kde je stařena 3 roky. Její chuť se tak zjemní a vyváží. Na základě složení (byliny, koření, semena) ji můžeme považovat za příznivě působící na horní cesty dýchací. Kompletní receptura je dědictvím Palírny U zeleného stromu a je přísně utajována. 

Kraj vyhlásí nominované zajímavosti, o jejichž pořadí v anketě pak v létě rozhodnou hlasováním na internetu občané. Více informací na webu www.7divuok.cz.   

(red)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style