Zákaz energy nápojů pro děti na obzoru? Politici se neshodnou

Zákaz energy nápojů pro děti na obzoru? Politici se neshodnou
ilustrační foto internet

 

Drtivá většina českých dětí nadměrně pije energetické nápoje a hazarduje tak se svým zdravím. Lékaři přitom varují, že dopady těchto výrobků na mladý organismus mohou být devastující. Podle nejnovějších zjištění se dokonce zvyšuje i počet těch nejmenších, kteří už energetické nápoje vyzkoušeli.

Pití energetických nápojů je mezi českou mládeží naprosto běžné a společně s tou belgickou je na čele žebříčku. Alarmující je situace u dětí do deseti let, kde ty české nemají v Evropě konkurenci. Lékaři bijí na poplach.

"U dítěte, které váží například 40 kilogramů, více než jedna a půl plechovky takového nápoje je hazardem a my navíc nevíme, jaké jsou dopady kombinace kofeinu, taurinu nebo guarany na organismus," říká Renate Oberhoffer, lékařka z AEPC.

Lékařské studie také dokazují, že u dětí nadměrný přísun kofeinu může vést ke vzniku závislostí na alkoholu nebo drogách. "To vlastně není pod žádnou kontrolou. Vidíme, že to konzumují i děti nízkého věku, takže to je situace, která nás trošku děsí." říká Jan Janoušek z nemocnice Motol.

Narůstá také počet těch nejmenších do pěti let , které si tzv. energeťák už také daly. Rodiče sice o nevhodnosti takových nápojů vědí, ale zároveň se shodují, že dětem v jejich nákupu nemohou zabránit.

O možném zákazu prodeje energetických nápojů dětem už zákonodárci jednali na začátku roku, zatím bez konkrétního výsledku. Například v Litvě už prodej takových nápojů mladistvým a dětem zakázali. (Zdroj TN.cz)

Poslat nový komentář