Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Pro exekutory platí nová pravidla. Co nesmí zabavit? Čtěte

Pro exekutory platí nová pravidla. Co nesmí zabavit? Čtěte
ilustrační foto moneymag.cz

 

Od prvního září začala platit nová pravidla pro exekutory. A mění se toho hodně - minulostí se stanou případy, kdy člověk přišel o dům nebo byt kvůli směšnému dluhu nebo situace, kdy exekutoři byt dlužníka doslova vybílí.

Už dříve se sice v zákoně psalo, že exekutor nesmí dlužníkovi zabavit věci potřebné pro běžný život, ale jejich seznam neexistoval, a každý si tak nařízení vykládal po svém a odnášel například i pračky nebo postele. Nově už však exekutoři dlužníkům z bytu pračku, židle, nádobí nebo sporák neodtáhnou. Zákon to nedovoluje.

Je tu ale háček

Exekutorská komora ovšem upozorňuje na to, že i přes tento konkrétní seznam mají nová pravidla pořádný háček. Píše se v nich totiž to, že zabavovat se nesmějí jen věci, které očividně nepřesahují běžný standard. Nikdo už ovšem nevyjmenoval, co ještě je běžné a co už je možné považovat za luxusní vybavení. Dá se tedy očekávat, že tahanice budou pokračovat, protože někomu mohou stříbrné příbory po babičce nebo míšeňský porcelán připadat jako luxus a někomu jako běžná věc.

Kvůli malému dluhu nezabaví dům

Dlouho očekávanou změnou je pak to, že lidé už kvůli malým dluhům nepřijdou o bydlení. Nově totiž není možné zabavit nemovitost, v níž trvale bydlí, někomu, kdo dluží méně než 30 tisíc korun. Neplatí to ovšem vždycky - neplatiči výživného nebo pachatelé trestných činů, kteří mají platit obětem odškodné, se ani doma před exekutory neschovají.

Napřed srážky z platu, pak dražba

Nově je přesně stanovený průběh exekucí. Nejprve totiž exekutor musí zkusit dluh uhradit z účtu dlužníka nebo srážkami z platu, až potom smí na řadu přijít dražba majetku a nemovitostí.

Novinkou je i to, že dlužníci konečně mohou dluh okamžitě uhradit ze svého bankovního konta, a to i z konta, které už bylo zablokované. To doteď nešlo a řada lidí se tak dostávala do absurdní situace, kdy jim exekutoři rozebírali byt kvůli pěti tisícům a oni měli na účtu třeba desetinásobek. (Zdroj tn.cz)

Komentáře

Toto je otázka budou to dodržovat ???? Nemám dobré zkušenosti. Našla jsem manželovi exekuci přes http://www.kontrolaexekuce.cz . Jsem moc rád, že existuje možnost nahlédnout do takového registru. Kde by jsme teď byly ? Ale nepříde mi, že by exekutor jednal dle tohoto. Jeho chování nás spíše odradilo.... A jen jsme se nechali vést

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style