Výstaviště Flora Olomouc provoněly ovocné pálenky. Flora Košt volil nejlepší z nich

Výstaviště Flora Olomouc provoněly ovocné pálenky. Flora Košt volil nejlepší z nich
Foto Flora

 

Ve čtvrtek 17. září se v pavilonu E Výstaviště Flora Olomouc sešlo 43 degustátorů, kteří v jedenácti odborných komisích hodnotili celkem 361 soutěžních vzorků v rámci 12. ročníku Grand Prix ovocných destilátů Flora košt. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne v sobotu 3. října jako součást podzimní etapy zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc a festivalu gastronomie a nápojů Olima.

Do 11. září mířily na olomoucké výstaviště vzorky destilátů z produkce ovocných lihovarů i pěstitelských pálenic ze všech koutů České republiky. Nakonec se jich sešlo 361 - což je jeden z nejvyšších počtů v historii soutěže - v jedenácti různých kategoriích podle použitých „surovin“. Převládaly mezi nimi pálenky z jablek, švestek a hrušek, nechyběly však ani méně obvyklé a exotické nápoje z banánů, angreštu, citronů, s přídavkem máty či z kaki churmy - tedy z ovoce ebenovitého stromu tomelu japonského, přezdívaného „Diovo ovoce“. Některé vzorky jsou už z letošní úrody, nejstarší destilát z rynglí byl však vypálen již v roce 1981.

Hodnocení vzorků odbornými komisemi proběhlo ve čtvrtek 17. září od 10 hodin v pavilonu E ve Smetanových sadech. Dva nejlépe hodnocené vzorky ze všech kategorií následně postoupily do „superkomise“, která určila vítěze jednotlivých druhových kategorií a z nich i absolutního Championa Grand Prix Flora košt 2015. Tento vítěz obdrží při slavnostním vyhlášení velký diplom, pohár Výstaviště Flora Olomouc a věcný dar od Hanácké pálenice Těšetice. Zvláštní Cenou Unie destilatérů bude oceněna nejlépe hodnocená kolekce destilátů od jednoho soutěžícího, jež musí obsahovat nejméně tři vzorky.

Vyhlášení výsledků a předání cen vítězům se uskuteční v sobotu 3. října od 13 hodin v rámci festivalu gastronomie a nápojů Olima. Zájemci z řad veřejnosti pak budou moci jednotlivé vzorky na galerii pavilonu A i ochutnat. A kdo se bude letos radovat z absolutního prvenství? Prozraďme jen, že pozici královského ovoce uhájila již potřetí v řadě hruška. (red)

 

 

 

 

 

Poslat nový komentář