Flora Košt volil nejlepší pálenku. Popáté je vítězem hruška

Flora Košt volil nejlepší pálenku. Popáté je vítězem hruška
Foto Flora

Vloni vyhrála hruškovice Marcela Alveze až z daleké Brazílie, kdo bude letošním velkým Championem? V úterý 13. září se v pavilonu E Výstaviště Flora Olomouc sešlo 37 degustátorů, kteří v deseti odborných komisích hodnotili celkem 270 soutěžních vzorků v rámci 13. ročníku Grand Prix ovocných destilátů Flora košt. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne v sobotu 22. října jako součást podzimní etapy zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc a festivalu gastronomie a nápojů Olima.

Do 7. září mířily na olomoucké výstaviště vzorky destilátů z produkce ovocných lihovarů i pěstitelských pálenic ze všech koutů České republiky. Nakonec se jich sešlo 270. Převládaly mezi nimi pálenky ze švestek, hrušek a jablek, nechyběly však ani méně obvyklé nápoje z datlí, mandlí, máty, šípků, ořechů či černého bezu. Některé vzorky jsou už z letošní úrody, nejstarší destilát ze švestek byl však vypálen již v roce 1991.

Hodnocení vzorků odbornými komisemi proběhlo v úterý 13. září od deseti hodin v pavilonu E ve Smetanových sadech. „Destiláty byly zařazeny do jednotlivých kategorií, v nichž se hodnotilo modifikovaným dvacetibodovým systémem navrženým Unií destilatérů,“ prozradil garant soutěže Lukáš Juřica s tím, že se hodnocení účastnilo deset subkomisí po třech nebo čtyřech členech. Hodnotiteli byli výhradně odborníci z Mendelovy univerzity v Brně, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Unie destilatérů.

„Letos pěstitele potrápilo špatné počasí a mrazy, proto je vzorků o poznání méně než vloni,“ poznamenal předseda soutěže Jan Stávek.

Dva nejlépe hodnocené vzorky ze všech kategorií následně postoupily do „superkomise“ složené z předsedů původních komisí. Ta určila vítěze jednotlivých druhových kategorií a z nich i absolutního Championa Grand Prix Flora košt 2016. Ten obdrží při slavnostním vyhlášení velký diplom, pohár Výstaviště Flora Olomouc a věcný dar. Zvláštní Cenou Unie destilatérů bude oceněna nejlépe hodnocená kolekce destilátů od jednoho soutěžícího, jež musí obsahovat nejméně tři vzorky.

Vyhlášení výsledků a předání cen vítězům se uskuteční v sobotu 22. října od třinácti hodin na scéně Samba v sousedství palmového skleníku ve Smetanových sadech, a to v rámci festivalu gastronomie a nápojů Olima. Zájemci z řad veřejnosti pak budou moci jednotlivé vzorky v pavilonu A i ochutnat. A kdo se bude letos radovat z absolutního prvenství? Prozraďme jen, že pozici královského ovoce uhájila dokonce již popáté v řadě hruška. (red)

 

 

 

 

Poslat nový komentář