Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Flora Košt volil nejlepší pálenku. Popáté je vítězem hruška

Flora Košt volil nejlepší pálenku. Popáté je vítězem hruška
Foto Flora

Vloni vyhrála hruškovice Marcela Alveze až z daleké Brazílie, kdo bude letošním velkým Championem? V úterý 13. září se v pavilonu E Výstaviště Flora Olomouc sešlo 37 degustátorů, kteří v deseti odborných komisích hodnotili celkem 270 soutěžních vzorků v rámci 13. ročníku Grand Prix ovocných destilátů Flora košt. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne v sobotu 22. října jako součást podzimní etapy zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc a festivalu gastronomie a nápojů Olima.

Do 7. září mířily na olomoucké výstaviště vzorky destilátů z produkce ovocných lihovarů i pěstitelských pálenic ze všech koutů České republiky. Nakonec se jich sešlo 270. Převládaly mezi nimi pálenky ze švestek, hrušek a jablek, nechyběly však ani méně obvyklé nápoje z datlí, mandlí, máty, šípků, ořechů či černého bezu. Některé vzorky jsou už z letošní úrody, nejstarší destilát ze švestek byl však vypálen již v roce 1991.

Hodnocení vzorků odbornými komisemi proběhlo v úterý 13. září od deseti hodin v pavilonu E ve Smetanových sadech. „Destiláty byly zařazeny do jednotlivých kategorií, v nichž se hodnotilo modifikovaným dvacetibodovým systémem navrženým Unií destilatérů,“ prozradil garant soutěže Lukáš Juřica s tím, že se hodnocení účastnilo deset subkomisí po třech nebo čtyřech členech. Hodnotiteli byli výhradně odborníci z Mendelovy univerzity v Brně, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Unie destilatérů.

„Letos pěstitele potrápilo špatné počasí a mrazy, proto je vzorků o poznání méně než vloni,“ poznamenal předseda soutěže Jan Stávek.

Dva nejlépe hodnocené vzorky ze všech kategorií následně postoupily do „superkomise“ složené z předsedů původních komisí. Ta určila vítěze jednotlivých druhových kategorií a z nich i absolutního Championa Grand Prix Flora košt 2016. Ten obdrží při slavnostním vyhlášení velký diplom, pohár Výstaviště Flora Olomouc a věcný dar. Zvláštní Cenou Unie destilatérů bude oceněna nejlépe hodnocená kolekce destilátů od jednoho soutěžícího, jež musí obsahovat nejméně tři vzorky.

Vyhlášení výsledků a předání cen vítězům se uskuteční v sobotu 22. října od třinácti hodin na scéně Samba v sousedství palmového skleníku ve Smetanových sadech, a to v rámci festivalu gastronomie a nápojů Olima. Zájemci z řad veřejnosti pak budou moci jednotlivé vzorky v pavilonu A i ochutnat. A kdo se bude letos radovat z absolutního prvenství? Prozraďme jen, že pozici královského ovoce uhájila dokonce již popáté v řadě hruška. (red)

 

 

 

 

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style