Gentlemanem silnic je Jaromír Burďák, vytáhl muže z hořícího auta!

Gentlemanem silnic je Jaromír Burďák, vytáhl muže z hořícího auta!
ilustrační foto HZS
Další fotky: 
Gentlemanem silnic je Jaromír Burďák, vytáhl muže z hořícího auta!

 

Společná aktivita České pojišťovny a Policie ČR oceňuje motoristy i chodce, kteří nebyli lhostejní vůči svému okolí. Gentlemanem silnic se stává ten, kdo osobně přispěje k záchraně života nebo jiným způsobem pomůže ostatním při závažné dopravní nehodě. V pondělí 16. února jím byl vyhlášen Jaromír Burďák z Mohelnice.

Oceněným se stal Jaromír Burďák, který svou pohotovou reakcí a statečností zachránil život řidiči, který do něj narazil a zůstal v bezvědomí v hořícím autě. Nehoda se stala v polovině loňského listopadu. „Bylo asi tři čtvrtě na jedenáct večer a já vjížděl na hlavní silnici. Srovnal jsem se ve svém pruhu a v tu chvíli přijíždějící auto přejelo do protisměru a v podstatě čelně do mě narazilo,“ popsal momenty před nehodou Burďák. Vše se seběhlo během několika vteřin. „Bylo to ve velké rychlosti, já se s autem otočil, vystřelily airbagy a docela rychle jsem se vzpamatoval, až mě to samotného překvapilo. Žádnou bolest jsem necítil, přes rozbité sklo jsem ale viděl, že druhé auto hoří,“ vzpomínal. Okamžitě vystoupil z auta a běžel směrem k plamenům. „Otevřel jsem dveře toho auta a viděl jsem, že řidiči teče krev a visí na pásech. Byl v bezvědomí, já v tu chvíli nevěděl, jestli z hořícího auta tahám živého člověka nebo mrtvého,“ popsal kritické momenty. Muže se mu nakonec podařilo odpoutat a dostat ven. Zraněného pak přes celou silnici odtáhnul do příkopu a uložil jej do stabilizované polohy.„Až potom jsem volal záchranku,“ dodává. To, že by při svém zásahu ohrozil i vlastní zdraví, si nepřipouští.„Bylo to automatické, jediné, co mě v tu chvíli zajímalo, byl stav druhého řidiče. Jestli je v pořádku, jestli žije. Až když se začal pomalu probouzet, pocítil jsem velkou úlevu,“ vysvětlil mládenec. Mimo titul gentlemana se mu dostalo i ocenění od šumperských hasičů.

Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat řidiče k tomu, aby si na silnici pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal pan Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění převzalo již 102 lidí na více než třech desítkách míst celé České republiky. (ber)

Komentáře

nadpis psal vietnamec ??

Poslat nový komentář