Guinnessova kniha slaví 60. V té české jsou i rekordy z Prostějovska

Guinnessova kniha slaví 60. V té české jsou i rekordy z Prostějovska
ilustrační foto Agentura Dobrý den

 

Před 60 lety byl svázán první výtisk Guinnessovy knihy rekordů. Jedná se o soubor záznamů o světových rekordech v lidské činnosti i přírodních jevech. Kniha vychází každý rok. Na jejím začátku se rozvířila debata o tom, jestli je kulík zlatý nejrychlejším ptákem v Evropě. V české knize rekordů, kterou má pod „palcem“ pelhřimovská Agentura Dobrý den, jsou i dva z Prostějovska.

Nápad vydat knihu se zrodil v roce 1951, kdy se Sir Hugh Beaver, výkonný šéf pivovaru Guinness, zúčastnil lovu v Irsku a nikdo z přítomných netrefil letícího kulíka zlatého. Rozvířila se debata, jestli je to nejrychleji létající pták v Evropě. Beavera napadlo, že kniha poskytující odpovědi na podobné otázky by mohla být užitečná. V roce 1954 se proto obrátil na londýnskou informační agenturu dvojčat-novinářů Norrise a Rosse McWhirterových, aby se pokusila takovou knihu sestavit. Premiérový výtisk o 198 stranách byl svázán 27. srpna 1955 a stal se vánočním bestsellerem. 

V Česku Guinnessovy světové rekordy poprvé vyšly v roce 1955, o 21 let později se pak slavná kniha dočkala prvního překladu do češtiny. Znovu se v české verzi objevila v roce 1990, od roku 1995 vychází v české verzi už každoročně. 

K rekordům patří i prodejnost knihy samotné - dosud se jí prodalo přes 130 milionů kopií ve 100 zemích (hranice 100 milionů prodaných výtisků padla v roce 2003). Kniha byla přeložena do 25 jazyků. Konkurují jí například Bible, Harry Potter nebo Pán prstenů.

Rekordy z Prostějovska

V české knize rekordů jsou zaznamenány tři z Prostějovska. Dva jsou z Konice - univerzální tesařská sekyra vážící 610 kg. Kovová část sekyry, vysoká 2 m a 15 mm, je vyrobena z tlustostěnného 10 mm plechu, přičemž ostří je vykováno z pevného materiálu o tloušťce 15 mm. Jan Havelka vyrobil toporo dlouhé 6 m a 6 cm z jednoho kmene jasanu. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. května 2015 na zámku Konice. Vyrobil ji Pavel Šín.

I druhý rekord je sekyrový - expozice seker v konickém zámku s 251 různými druhy tohoto nástroje. Tato expozice vznikla v rekordním čase 1,5 roku. Všechny sekery započítané do rekordu jsou plně funkční. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 4. května 2013 na zámku Konice.

Od 14. září 2013 v ní vévodí zápis v nejdelším řetězovém přípitku, který se odehrál na Hanáckých slavnostech. GRANETTE & STAROREŽNÁ Distilleries uspořádala pokus o rekord, v průběhu kterého si 237 krojovaných účastníků této akce řetězově přiťuklo skleničkou s originální prostějovskou Jubilejní Režnou, která byla vyrobena u příležitosti 495 let výročí založení Palírny U Zeleného stromu.  (ber)

Poslat nový komentář