Hasiči testují americké vznášedlo!

Hasiči testují americké vznášedlo!
Ilustrační foto airboat.com

Hasiči z Olomouckého a Moravskoslezského kraje testují  airboat – plavidlo, které dokáže jezdit i po velmi mělké vodě, po ledu nebo v bažinách. Pokud se osvědčí a případně upraví pro podmínky českých záchranářů, mohlo by v budoucnu patřit k jejich běžné výbavě. Užitečné by mohlo být při povodních a jiných živelných pohromách.

Airboat neboli vznášedlo dosahuje rychlosti závodního člunu. Tršickou nádrž na Olomoucku, kde hasiči plavidlo poprvé zkoušeli, překoná v plné rychlosti za pár sekund. Hlavní výhodou tohoto stroje však je, že se může plavit po vodě i jezdit po souši.

To by mohlo zásadně usnadnit transport lidí v terénu, kde se střídá voda s mělčinou či pevnou zemí. Airboat by mohli záchranáři využívat při záplavách, při pátrání po pohřešovaných v okolí vodních ploch či zachraňování tonoucích.

Hasiči oslovili dodavatele, který importuje plavidlo z Ameriky. Umožnil jim airboat vyzkoušet a vyjádřit se k tomu, jak by ho případně potřebovali vylepšit pro své zásahy.

Narazili na dva problémy, příliš velkou hlučnost a velký vír, který dělá vrtule. Záchranáři teď airboat dále testují a domlouvají se na možnostech úprav. Pokud úpravy projdou, mohlo by plavidlo v budoucnu patřit k jejich výbavě. (Zdroj ČT24)

Poslat nový komentář