Hasiči se zajímali o záchranné plavidlo Airboat. Opět

Hasiči se zajímali o záchranné plavidlo Airboat. Opět
foto HZS OLK
Další fotky: 
Hasiči se zajímali o záchranné plavidlo Airboat. Opět
Hasiči se zajímali o záchranné plavidlo Airboat. Opět

Ve čtvrtek 25. února 2016 proběhla  prezentace záchranného plavidla ASAR airboat určená pro profesionální hasiče z požární stanice v Olomouci. Šlo již o druhou testovací akci, při které měli hasiči možnost seznámit se se speciálním plavidlem. První akce tohoto typu, o které PvNovinky informovaly, proběhla 25. listopadu 2015 na rybníku pod Tršickou přehradou. 

Hasiči tentokrát testovali plavidlo, které dokáže jezdit po velmi mělké vodě, v bažinách, po souši nebo po ledu, na řece Moravě. Majitel plavidla je seznámil s funkcemi člunu, s možnostmi využití pro záchranné a likvidační práce a zájemci si měli možnost vyzkoušet, jak se plavidlo chová v tekoucí vodě.

Testované plavidlo není vznášedlem, ale klouže po speciálním kluzném polymeru. Jeho hlavní předností je to, že lze jej použít jak pro jízdu na souši, tak i na vodě, je velmi stabilní při jízdě i záchraně a má nulový poloměr otáčení v jakémkoli terénu.

„Plavidlo je určeno výhradně pro profesionální záchranné složky. Je určeno pro extrémní situace, kdy je vodní tok silně znečištěn plovoucími předměty, není znám stav vodních cest, případně je nutné provozovat plavidla v zatopených částech měst nebo rozlehlých bahnitých plochách pro veškerou možnou techniku nedostupných a při jiných obdobných situacích. Lze ho použít pro rychlou přepravu osob záchranářského týmu na dlouhé i krátké vzdálenosti,“ vypočítala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Žádný jiný hasičská sbor v České republice zatím tuto techniku nemá ve své výbavě. Užitečná by mohla být zejména při povodních a jiných živelních pohromách. (red)

 

Poslat nový komentář