Do facebookové výzvy na pomoc hasičům se zapojil i Prostějov! Díky Nikol Greplové

Do facebookové výzvy na pomoc hasičům se zapojil i Prostějov! Díky Nikol Greplové
ilustrační foto HZS

HZS pomáhá, pomozme jim i my. S touto výzvou oslovila uživatele Facebooku Kateřina Pencová Jurgovská. Jde o akci, při níž se napříč Českou republikou sbírají plyšové hračky. Ty pak patronky předají hasičům. Do iniciativy se zapojil i Prostějov, a to díky Nikol Greplové.

Na začátku byl příběh

 „Dva dny před vánoci malou Sofii, její maminku, další sousedy a dvě čtyřnohé kamarádky museli hasiči evakuovat z prvního patra kvůli hořícímu bytu v přízemí. Sofince přinesl hasič plyšáka, aby odvedl její pozornost od hořícího bytu. Od některých lidí víme, že těchto plyšáků je ale nedostatek. Je to důležitá pomoc ne jen při požáru, ale i u dopravních nehod a dalších výjezdů, kde hasiči pomáhají vyděšeným dětem. Pomůžete nám sehnat plyšáky celoplošně sdílením a vybráním ve všech místech naší republiky? Pak je hromadně odneseme v jeden den na různá místa všem HZS. Myslím, že je na čase ukázat, že FB je mocný a že není jen o tom, jak si lidi závidí a ubližují, ale i o tom, že si dokáží pomoci a udělat něco dobrého,“ říká iniciátorka akce Kateřina Pencová Jurgovská.

Za hračky jsou hasiči rádi

Hasičům lidé hračky nabízejí často. Oni ale mají pro jejich odběr přísná pravidla. „Musí být nové a obsahovat cedulku s pratelností. Jinak je z hygienických důvodů nemůžeme převzít,“ sděluje na dotaz redakce mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. I když hasiči mají vlastního maskota, dráčka Hasíka, příliš často jím děti nepotěší. „Musíme tuto hračku kupovat, což je finančně dost náročné,“ dodává mluvčí.

Hračky hasičům slouží jako dětské „uklidňovadlo“, třeba při již zmíněných požárech a dopravních nehodách. Používají je ale i jako lákadlo. „To zejména v případě, že se dítě zamkne a nechce otevřít dveře,“ dodává s úsměvem.

Prostějovská patronka

Prostějovskou patronkou se stala Nikol Greplová, která u sebe plyšáky soustředí a následně předá hasičům. „Plyšáci musí být noví, musí mít cedulku s pratelností, nesmí na nich být knoflíky atd. Plyšáky dostávají i malé děti, které mohou leccos spolknout,“ vysvětluje Nikol. Spojit se s ní, kvůli předání hraček, můžete na FB - https://www.facebook.com/nikol.greplova.3?hc_location=ufi. (ber)

Poslat nový komentář