Silný vítr zaměstnal v noci hasiče v Olomouckém kraji

Silný vítr zaměstnal v noci hasiče v Olomouckém kraji
ilustrační foto HZS

V důsledku silného větru, který v Olomouckém kraji foukal v noci z neděle 23. na pondělí 24. září 2018, vyjížděli hasiči v Olomouckém kraji odstraňovat jeho následky. Hasiči vyjížděli po celém kraji, nejvíce výjezdů řešili na Přerovsku (41 událostí), Olomoucku (31 událostí), Jesenicku (7 událostí), Prostějovsku (6 událostí) a Šumpersku (3 události) - stav k pondělí 24. září 2018, 6:20 hodin.

Největší počet událostí se týkal především popadaných stromů a větví na komunikacích a drátech elektrického vedení. Ve třech případech stromy zablokovaly také železniční tratě (Hlubočky, Mariánské údolí, Lipová-lázně), nicméně šlo o jednotlivé události, kdy nebyl provoz na tratích zastaven.

V několika případech také hasiči řešili uvolněné plechové střešní krytiny. Mezi větší události patřila uvolněná střešní krytina rodinného domu ve Štěpánově, která se srolovala, otočila a opřela o komín. Událost byla oznámena na operační středisko v 22:21 hodin. Hasiči po příjezdu střechu otočili zpět, pomocí plachty a latí ji provizorně zajistili. Střecha poškodila komín, proto ho majitel nemůže používat do doby opravy.

Druhou větší událost se střechou řešili hasiči v hranické nemocnici. Informaci o utržené střešní krytině přijalo operační středisko hasičů v 1:27 hodin. Hasiči střechu o rozměrech asi 15 x 15 metrů provizorně zajistili hřebíky a lany, majitel bude střechu dnes ráno opravovat.

Spadlé stromy odstraňovali hasiči také z dálnice. U Olšan na D46 a u Mladče na D35 byl vždy jeden spadlý strom, do kterého nikdo nenarazil. To ve Vícově narazilo osobní vozidlo do spadlého stromu, naštěstí nebyl při nehodě nikdo zraněn.

Stromy se v několika případech opřely také o rodinné domy (Dolany, Hranice - kpt. Jaroše), spadly na zaparkované osobní a nákladní automobily (Olomouc - Lazce - strom na dvou osobních vozidlech, Olomouc - Bělidla - strom na nákladním vozidle, Hranice - 1. máje - strom na osobním automobilu).

V pondělí ráno řešili hasiči více popadaných stromů, které zablokovaly silnici z Hluzova na Špičky (Hranicko). V Paloníně hasiči na křižovatce v obci odstraňovali ulítlou trampolínu.

"Při událostech byly podle našich informací zraněny dvě osoby. V chatové osadě Suchý Žleb u Hluboček spadl strom na chatu a zranil dvě osoby, které zdravotnická záchranná služba odvezla na ošetření do nemocnice," doplnila mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

"Podle našich informací nebyl v kraji zaznamenán plošný výpadek elektrické energie. Pokud stromy poškodily dráty elektrického vedení, jednalo se spíše o jednotlivosti.Také v pondělí ráno hasiči stále ještě vyjíždí na některá místa v kraji odstraňovat spadlé stromy. Situaci stále sledujeme, pokud by řešili větší událost, budeme vás informovat," dodala mluvčí. (red)

Poslat nový komentář