Na plese nechyběla ani babička spisovatele Edvarda Valenty

Na plese nechyběla ani babička spisovatele Edvarda Valenty
Foto PvNovinky.cz

 

Prostějovskou plesovou sezonu zahájil městský ples. Jeho počátek okořenily zajímavou a vtipnou scénkou také dvě dámy ze spolku Historia – Eva Suchánková a Jarmila Hlaváčová.

Obě dámy v dobových šatech včetně všech doplňků představovaly babičku Edvarda Valenty Josefínu Chmelařovou a její kamarádku, manželku někdejšího prostějovského radního, Marii Neumannovou. V úvodu předvedly humornou scénku, v níž nachytaly mladého Wolkra, kterak u radnice kouří s kamarádem Valentou, považte!

„Neviděla jsem jejich vystoupení, protože jsem přišla později. Tak jsem alespoň obě dámy pozvala k baru na drink. Napřed se upejpaly, jak se ostatně na dámy v té době slušelo, ale jejich poznámky ve spojení s noblesou byly prostě úžasné,“ uvedla pro Prostějovské novinky jedna z přítomných dam.

Obě jmenované paní – Josefína Chmelařová i Marie Neumannová - ve své době patřily do nóbl společnosti a podle toho se také chovaly. Na současném plese jejich poznámky a repliky ve stylu z doby před nějakými sto lety byly příjemným okořeněním městského plesu. (ok)

Komentáře

Obě dámy důvěrně znám z nejrůznějších akcí. Pamatuji se na jednu prohlídku radnice, kterou paní Suchánková komentovala jako paní starostová Vojáčková. Byla jsem u vytržení, protože víc než hodinu dokázala mluvit z patra... ne o věcech všeobecně známých, ale třeba o tom, že Prostějov byl kdysi rybníkářským městem a chov kaprů přinášel do městské kasy slušné peníze. Mimochodem...chovali se převážně na export :D

Poslat nový komentář