FOTO Král Ivan lepší Raszky, první bod bere Karviná

Větší radost po prvním zápase série měli v sobotu karvinští hokejisté. Díky dvěma brankám Marka Ivana vyhráli 2:1 v prodloužení.
Další fotky:

Za přítomnosti více než čtrnácti set fanoušků z obou táborů i sličných roztleskávaček začalo na prostějovském ledě první utkání čtvrtfinálové série mezi domácími Jestřáby a Baníkem Karviná.

Úvod utkání se nesl ve znamení mírného tlaku domácích Jestřábů, z nichž si největší šanci vytvořila dvojice Kryl – Šebek, kteří se pokoušeli dorážet přihrávku zpoza branky, na Iláše si však nepřišli. To Karviná začala nenápadně, avšak byla to právě ona, která se poprvé radovala. V sedmé minutě se do typického přečíslení dva na jednoho dostala dvojice Ivan – Luka a první jmenovaný poprvé rozsvítil červené světlo. Aktivita Jestřábů však neustala a brzy nato došla odměny. V přesilové hře při Blatoňově vyloučení nahodil kotouč před karvinskou branku Černý a Duba jej šikovně tečoval do sítě – 1:1. Rychlá hra na obou stranách pokračovala a slušně zaplněný zimní stadion viděl nadprůměrný hokej. Jediné, co hře chybělo, byla výraznější šance na jedné či druhé straně. Oba týmy dobře kombinovaly, dostávaly se však pouze do pološancí, jako při dvou příležitostech Marka Ivana či na druhé straně při Jirákově střele. Blízko skórování byl na přelomu šestnácté a sedmnácté minuty Berčák, který dostal přihrávku do druhé vlny od Handla, Iláš ale dobře zasáhl. Ve zbylé části první třetiny ještě Raszka kryl dvě nepříjemné rány Karvinských, ke změně skóre však již před první přestávkou nedošlo.Druhá dvacetiminutovka však stále zřetelněji ukazovala kvality zkušeného a šikovného karvinského mužstva, které se dlouhé minuty drželo v prostějovské třetině a mělo více ze hry. První velkou šanci si vypracoval ve 24. minutě Luka, který střílel přes clonícího hráče, Raszka ale pozorně zasáhl. Baník byl nepříjemný zejména v přesilových hrách, které jsou jeho doménou, a i v Prostějově ukázal, proč z této herní situace vytěžil v dosavadním průběhu soutěže největší procento gólů. První příležitost ve druhé třetině k tomu dostal při vyloučení Černého, a přestože většinu času odehrál v útočné třetině, k větší šanci se nedostal. Stejnou příležitost dostal ve 33. minutě také Prostějov při Rosůlkově trestu, a mohl skórovat zásluhou Černého, který však ve výborné pozici netrefil branku. Další dobrou šanci měl ve 35. minutě Berčák, který sám před brankou promáchl. V poslední pětiminutovce měla několik dobrých příležitostí Karviná, z těchto menších mráčků však nezapršelo, a i po druhé siréně se proto šlo do kabin za stavu 1:1.Že blíže vítězství bude v poslední části hry hostující tým, dokázaly již první minuty třetí třetiny. Slezané to na Raszku zkoušeli z různých pozic a prostějovský muž s maskou musel ukázat mnoho ze svého umění, aby udržel svému týmu šanci na vítězství v zápase. Blízko skórování byl hned ve 42. minutě Samiec, sám před brankou ale promáchl. Převaze Karviné dopomáhala i častá prostějovská vyloučení. Ve 45. minutě si dvě minuty odpočinul Handl, ve 48. pak za vyhození puku mimo led Finkes a obě početní výhody znamenaly pro domácí tým stav nejvyššího ohrožení. Jen výborná hra obrany a pozorný Raszka v bráně dokázaly udržet nerozhodný stav. Prostějov dostal početní výhodu v 52. minutě, podobnou převahu jako Baník si však nevypracoval. Karviná mohla rozhodnout zápas ještě v poslední tříminutovce, kdy byl přísně vyloučen na držení Černý. V následné přesilovce se do několika velmi dobrých šancí dostal olympijský vítěz Moravec, čaroděj v brance domácích jej však vychytal. Šlo se proto do prodloužení.V něm se však neodehrálo více než pět minut, kdy opět v přečíslení dvou na jednoho dostal k levé tyčce puk Marek Ivan a proměnil se v roli prostějovského kata. První bod díky jeho přesnému zásahu k tyči putuje na sever Moravy a Prostějov bude muset alespoň jednou v Karviné vyhrát, aby si udržel šanci pokračovat v play-off. První příležitost k tomu bude mít v pondělí od 18 hodin.„Bylo to velice kvalitní utkání. Stalo se to, co jsem čekal a říkal po posledním zápase, kdy proti nám dnes nastoupil úplně jiný tým, který hrál velice zodpovědně z obrany a skvělý výkon podal brankář Raszka. Bylo to pro nás těžká práce a jsem rád, že nám to vyšlo. Myslím si však, že jsme si vítězství zasloužili,“ zhodnotil po zápase první duel Prostějova s Karvinou trenér hostí Aleš Flašar. „Čekal jsem, že na nás Prostějov více vlétne, oni však vsadili více na obranu a tomu odpovídá i výsledek,“ dodal karvinský lodivod. První výhru však Aleš Flašar nepřeceňuje.  „Věřím, že první krok nás může nakopnout, ale dnešní vítězství nepřeceňuji. Jeden zápas v hokeji nic neznamená, zvlášť, když proti sobě nastoupí takto vyrovnaní soupeři. Nyní jsme na tahu my, protože hrajeme doma, bude to však boj, dřina a bude to vyrovnané. Rozhodovat bude minimum branek, protože oba brankáři jsou šikovní.,“ dodal trenér Baníku.„Dnes se mi zápas těžce hodnotí, ale myslím, že jsme si svoji šanci prohospodařili v první třetině, kdy jsme neproměnili několik příležitostí. Ve druhé a třetí třetině již byla Karviná o krůček lepší, přehrávala a přestřílela nás. My jsme bojovali a dotáhli zápas do prodloužení, ale i tak byla Karviná, hlavně ve druhé části, lepší,“ řekl po utkání prostějovský trenér Petr Zachar. Domácí kouč byl spokojen s hrou v oslabení i výkonem brankáře Raszky, do dalšího zápasu však musí podle něj tým zlepšit výkon v útoku. „Musíme se znovu soustředit na obranu, ale hlavně musíme mít větší odvahu v útoku. Bojíme se přejít jeden na jednoho, bojíme se udržet na puku, což nám dnes Karviná ukazovala. To nám dnes, i starším hráčům, chybělo. Kromě Michala Černého a Davida Šebka jsme se jen zbavovali puku, a to se musí změnit,“ řekl směrem k druhému zápasu série Zachar s tím, že pětadvacet střeleckých pokusů na bránu, které Prostějov předvedl v sobotním zápase, je hodně tristní výkon.

LHK Jestřábi Prostějov – HC Baník Karviná 1:2 pp (1:1, 0:0, 0:0 – 0:1)Branky a nahrávky: 8. Duba (Černý, Novosad) - 7. Ivan (Luka, Mikšan), 64. Ivan (Javín, Kowalczyk) Vyloučení: 7:5 Využití: 1:0 V oslabení: 0:0 Průběh zápasu: 0:1, 1:1, 1:2 Počet diváků: 1459. Stav série: 0:1

Sestavy:LHK Jestřábi Prostějov: Raszka (Vrba) - Kaluža, Kumstát, Jedlička, Tomiga, Arnošt, Jirák, Finkes - Duba, Handl, Černý, Šebek, Novosad, Stráněl, Novák, Kryl, Ševčík, Berčák, Kotásek HC Baník Karviná: Iláš (Smolka) - Zajac, Saliji, Badžo, Samiec, Blatoň, Krause, Flašar, Miczek, Moravec, Kowalczyk, Mikšan, Rosůlek, Ivan, Javín, Vnenk, Luka, Sznapka, Nystedt, Zuber(zkl)