Prostějovan Roman Hájek prohání kolo po horských svazích. A také kola staví

Prostějovan Roman Hájek prohání kolo po horských svazích. A také kola staví
ilustrační foto archiv R. Hájek
Další fotky: 
Prostějovan Roman Hájek prohání kolo po horských svazích. A také kola staví
Prostějovan Roman Hájek prohání kolo po horských svazích. A také kola staví
Prostějovan Roman Hájek prohání kolo po horských svazích. A také kola staví
Prostějovan Roman Hájek prohání kolo po horských svazích. A také kola staví
Prostějovan Roman Hájek prohání kolo po horských svazích. A také kola staví

Pětadvacetiletého Romana Hájka z Prostějova znají především milovníci cyklistiky. Už šestým rokem se věnuje sjezdu na horském kole, založil v Prostějově oficiální klub Bikers Minds a věnuje se stavbě závodních kol. Nadějného sportovce se spoustou plánů PvNovinky požádaly o rozhovor.

Jak jsi se ke sjezdu na horském kole dostal?
Jízda na kole byla vždy součástí mého života. Ke sjezdu na horském kole, kterému se intenzivně věnuji teprve šestým rokem, jsem přišel především díky svým kamarádům, kteří se o horská kola zajímali. Dále jsem měl inspiraci na internetu, kde můžeme sledovat nejrůznější videa z celého světa.

Haná je placatá, kde tedy trénuješ?
S tréninkem jsem začal v Mostkovicích na Záhoří, kde jsme si s kamarády postavili svou první trať. Dále jezdím nejčastěji trénovat do Koutů nad Desnou, kde je situována nejtěžší trať ve sjezdu v ČR a také do Malé Morávky - Ski areálu Kopřivná. Jinak jsem měl možnost podívat se také na Slovensko a do Rakouska.

Pod kým jezdíš?
Jelikož v Prostějově žádný oficiální klub nebyl, rozhodl jsem se založit s kamarády oficiální klub Bikers Minds, který slučuje MTB (Mountain Bike) jezdce. V klubu máme zatím 26 členů a rádi uvítáme každého nového jezdce.

Horská kola, na kterých jezdíš, jsou určitě speciální. Kde je bereš?
Ano, jsou speciálně konstruovaná na velkou výdrž, musí zvládnout skoky, velké přetížení a také pády. Kola jsem si vždy stavěl sám a mým snem bylo mít cykloservis s tímto zaměřením. Založil jsem firmu Bikegarage, kde nabízím veškerý servis horských a sjezdových kol. Dále dělám kola podle přání zákazníka a s kamarádem Kamilem Tatarkovičem prodáváme sjezdová kola značky Commencal. Cena takovýchto kol se pohybuje od 20 do 160 tisíc korun.

Jakých jsi dosáhl zatím největších úspěchů?
Mezi mé největší úspěchy patří * 1. místo v závodě Freeride Dub Cup 2011 v Malé Morávce a následně v dalších dvou letech 2. a 3. Místo, 1. místo Myšák DH Cup, několikanásobné umístění se v první dvacítce jezdců v seriálu závodů Wood Bike Series (WBS), 4. místo ve slovenském Neftak race, 4.místo v Moravsko-slovenském DH Cupu ve Velkých Karlovicích a účast na Českém poháru v Koutech nad Desnou a dalších závodech v ČR a na Slovensku.

Úctyhodná sbírka. Jaké jsou Tvé cíle pro rok 2016?
Mými hlavními cíli je umisťovat se v elitní desítce v seriálu závodů Wood Bike Series a mít solidní výsledky v lokálních závodech. Jako další cíl si dávám vytvoření bikeparku a stezek pro horská kola v Mostkovicích – Záhoří. Jednáme za klub s městem Prostějov o vytvoření základny a zviditelnění tohoto sportu pro veřejnost a mladé nadějné jezdce. V roce 2016 se mi rýsuje možnost vybudovat Bikepark v Malé Morávce – Ski areál Myšák, je to pro mě výzva a ty mám rád, takže doufám, že se mi podaří vybudovat něco, co bude lidi bavit a kam se budou rádi vracet. Dále pořádám každoročně závody ve sjezdu v Malé Morávce a do budoucna bych chtěl pořádat mnohem více akcí zaměřené na horská kola nebo sport v Malé Morávce, Prostějově a okolí.

Sportem k trvalé invaliditě, říká se. Copak tedy za zranění potkalo Tebe?
Zatím jsem si naštěstí nic nezlomil, ale měl jsem třikrát vykloubený kotník, naražená žebra, zápěstí, klička, lehký otřes mozku, utržený nehet na palci, naražená páteř, odřeniny atd. Tento sport je extrémní, proto si to vyžádá i nějakou oběť, ovšem ve sportu či v životě je to to samé, pokud si jdete za svým cílem.

Sport ale není všechno, čemu se věnuješ ještě?
Když nejsem na kole nebo v dílně, věnuji co nejvíce času mé přítelkyni. Také vlastním starou škodu 100, kterou si ladím do svých představ vždy přes zimu. Dále je to sport obecně, hudba, auta, kutilství.

Kde se o Tobě mohou zájemci dozvědět více?
Kdyby se chtěl někdo dozvědět více, nebo poradit, může sledovat mé stránky Facebook Roman Hájek https://www.facebook.com/roman.hajek.31. Podívat se můžete i na přiložené video.

Bez podpory se nedá dělat žádný sport. Je někdo, komu bys chtěl poděkovat?
Chtěl poděkovat za podporu kamarádům, přítelkyni, Bikers Minds klubu, městu Prostějov za spolupráci s klubem a všem, kteří rozvíjí MTB sport v Prostějově a okolí. (ber)

See video

Poslat nový komentář