Starobylý kámen v hradbách?

Starobylý kámen v hradbách?
Foto ber
Další fotky: 
Starobylý kámen v hradbách?

 

Prostějovské městské hradby jsou už mnoho let předmětem nejrůznějších sporů. Týkaly se  jejich údržby, rekonstrukce, řada dlouhých jednání se odehrála kvůli pomalování jedné jejich části. V současné době provádí firma Osa Stera jejich rekonstrukci. A ta odhalila zajímavou věc. Kámen nahradily cihly.

Kamennými hradbami se Prostějov opevňoval od roku 1495. Definitivní podoba opevnění nastala roku 1526, kdy Jan z Pernštejna zboural Kosteleckou bránu a část hradeb. Tento prostor využil ke stavbě zámku a ten začlenil do obranného systému města. Nejvíc utrpělo opevnění za třicetileté války. Od roku 1865 byly postupně rozebírány a dnes zbylo torzo asi 300 metrů dlouhé.

"Nechápu jednu věc. Tolik let památkáři bojují o každou změnu a tvrdí, jak jsou hradby cenné. Ať mi tedy vysvětlí, jak cenné jsou ty cihly, které odhalila skrývka,“ konstatoval Miloš Přikryl. „Jsou to zbytky domů, které u hradeb dříve stávaly. Prostě tam zůstaly, když se to bouralo a nastříkal se betpm,“ sdělil redakci pětaosmdesátiletý pan Jaroslav. V plánu rekonstrukce ale odstranění cihel a uvedení hradeb do původního – kamenného – stavu není.

„Rekonstrukce zahrnuje celkovou opravu narušeného hradebního zdiva, která zahrnuje sanaci proti zemní vlhkosti, opravu koruny hradebního zdiva s důrazem na opatření proti zatékání dešťové vody a celkovou opravu pohledových ploch,“ vysvětlil již v dubnu letošního roku náměstek primátora Zdeněk Fišer. Město oprava přijde na šest milionů, ukončena bude v říjnu 2016. (ber)

Poslat nový komentář