Opravy hradeb přerušily vlhkost a statika. Nyní budou pokračovat

Opravy hradeb přerušily vlhkost a statika. Nyní budou pokračovat
ilustrační foto archiv PvNovinky

 

Historické hradby ve Školní ulici dostanou další revitalizační injekci. Po jarním odkrytí povrchových částí se objevila masivní vlhkost a stěny musely vysychat. Narušena byla i statika. Teď se práce opět na hradby vrátí. 

Dílčí sanace na povrchu hradeb už měly být hotové, ale po odkrytí horních vrstev se ukázal problém, který si vyžádal kompletní řešení. „Po odstranění starého betonového nástřiku jsme zjistili, že srážková voda zatékala hluboko pod jeho povrch a narušovala vlastní cihlovou stěnu hradeb. Cihly pak nasávaly vodu a v zimním období namrzaly. Některé části se rozpadly částečně, jiné zcela. Po poradě s odborníky jsme museli, na základě statického posudku zajistit hradby a kompletně obnažit jejich stěny po celé délce. Ty pak musely následně vyschnout,“ vysvětlil náměstek Zdeněk Fišer situaci, proč práce na opravách hradeb ustrnuly. Podle jeho slov teď přichází na řadu další sanační postupy. Nový povrch hradeb bude z difuzní omítkové směsi a zajistí tak potřebný průchod vzduchu.

„Hradby teď čeká injektování a následné omítání. Pochopitelně bude záležet na tom, zda nám bude přát počasí, abychom tyto práce v tomto roce stihli,“ nastínil další kroky Fišer.

Letošní investice do hradeb přijde město Prostějov na 2,3 milionu korun. Práce na dalším pokračování oprav historické památky mají běžet ještě v roce 2016. Tyto finanční prostředky půjdou z rozpočtu města a musí je odsouhlasit zastupitelé.

Veřejnou zakázku na opravu městských hradeb firma OSA STERA Olomouc, která mimo 120 měsíců trvající záruky nabídla i nejnižší cenu, 5,97 milionů korun místo předpokládaných 8,27 milionu. Předpokládaný termín dokončení byl říjen roku 2016. (red)

 

Poslat nový komentář