Nezapomeňte! Zatmění Měsíce můžete sledovat na hvězdárně!

Nezapomeňte! Zatmění Měsíce můžete sledovat na hvězdárně!
ilustrační foto plakát

V pondělí ráno 21. ledna uvidíte nápadný astronomický úkaz. Přestože bude Měsíc v úplňku, nebude vidět jeho jasně zářící kotouč. Namísto toho najdete nevysoko nad obzorem jen jakéhosi ducha Měsíce. Přibližně hodinu, od tři čtvrtě na šest do tři čtvrtě na sedm, bude totiž Měsíc v zemském stínu a jeho povrch bude nasvětlen pouze paprsky, které prošly zemskou atmosférou. 

"Měsíc by měl mít nápadnou narudlou barvu. Směrem k okraji stínu bude Měsíc světlejší. Zajímavý vzhled bude mít Měsíc rovněž asi hodinu před a po úplné fázi zatmění, kdy se bude postupně nořit a vystupovat ze zemského stínu. Během částečné fáze zatmění si budete moci všimnout kulatého tvaru zemského stínu, který svým zakřivením zhruba odpovídá velikosti naší Země. Budete si tak moci sami odhadnout, podobně jako například antičtí myslitelé, kolikrát je naše planeta větší, než náš kosmický průvodce," uvedl za hvězdárnu Karel Trutnovský.

"Naše hvězdárna bude otevřena od čtyř hodin, kdy bude Měsíc ještě v polostínové fázi zatmění a očima na něm ještě nebudou patrné velké změny od klasické úplňkové noci. Pro návštěvníky hvězdárny bude navíc připraven krátký pořad týkající se měsíčních zatmění. Hvězdárna bude otevřena až do západu Měsíce za stromy v Kolářových sadech, tedy přibližně do půl osmé. Jste srdečně zváni," dodal Trutnoský. (Zdroj hvezdarna.pv)

Poslat nový komentář