I Prostějov si připomněl Jana Palacha!

I Prostějov si připomněl Jana Palacha!
Foto FB Libor Marčan

 

Právě dnes, 16. ledna 1969, se na Václavském náměstí v Praze na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy zapálil student Jan Palach.

Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze chtěl svým šokujícím činem vyburcovat domácí veřejnost z rezignace, do které se začala propadat necelých pět měsíců po srpnové okupaci Československa. Palachův protest měl mimořádný ohlas nejen v domácím prostředí, ale i v zahraničí. Dodnes je jméno českého studenta známé po celém světě.  Jan Palach utrpěl popáleniny druhého a třetího stupně na téměř 85 procentech těla. Zemřel 19. ledna, podle soudní pitvy na vznikající zápal plic v důsledku popálenin. Bylo mu 21 let. 

"Nesmíme zapomenout na člověka, který si cti a důstojnosti svého národa vážil více než života. Oběť Jana Palacha pomohla probudit národ a lednové události, dvacet let po jeho skonu, byly předzvěstí pádu totalitního režimu", uvedl na FB profilu Pocta Janu Palachovi prostějovský student Libor Marčan, který byl dnes položit kytici a zapálit svíčku u sochy TGM na prostějovském hlavním náměstí. (ber)

Komentáře

Byla to tehdy strašná doba a je strašné, že ti komunisté o nás rozhodují zase! Lidé si to tak přejí, připomněl vojenský kontrá Š... Libore Marčane, díky.  

Poslat nový komentář