Ukradli nám májku? Postavíme novou!

Ukradli nám májku? Postavíme novou!
ilustrační foto predslavice.cz

Tradice velí, že pokud někde ukradnou májku, domácí ji musí od „lupičů“ vykoupit. Jenže jak se zdá, některým domácím se letos utrácet nechtělo a tak si jednoduše postavili májku novou. Ve dvou obcích na Prostějovsku.

„V jedné menší obci na Prostějovsku si postavili májku 30. dubna a hned 1. května v brzkých ranních hodinách jim byla šikovnými mládenci podřezána a uloupena. Mladí muži z dostali nabídku, že si májku, kterou si neohlídali, mohou vykoupit nazpět, a to za tradiční výkupné, láhev tvrdého alkoholu,“ popsal první případ jeden z našich čtenářů. „Toto odmítli a 27. května, den před kácením máje, postavili májku novou,“ dodal čtenář. 

Ve větší obci na Prostějovsku byla májka postavena rovněž na čarodějnice, 30. dubna, odcizena byla v noci z 1. na 2. května. Zpět byla nabídnuta za výkupné v podobě malé bečky piva. „Ani zde ale únosci nepochodili. Domácí si, den před kácením máje, postavili májku novou,“ přidal další případ jiný čtenář.

Tak ale dodržování lidové tradice poněkud bere za své... (ber)

 

Magická noc. Stavíme máje a pálíme čarodějnice

Noc z 30. dubna na 1. května, které se říká třeba Filipojakubská noc nebo Valpuržina noc, je už tisíciletí pokládána lidmi za magickou. Snad v každé vsi v republice se v pondělí 30. dubna postaví májka a zapálí oheň. Proč?

Filipojakubská noc bývala původně nocí, kdy se oslavovala plodnost. Popel ze zapálených smolných košťat měl zvýšit úrodnost půdy, přes popel se vodil dobytek a skákalo se přes oheň. Věřilo se ale také, že se otevírají jeskyně a v nich je možné najít poklad.

Máj nebo také májka se nejčastěji staví právě v poslední dubnový den, jsou ale místa, kde ji staví třeba až 1. května nebo i v jiných dnech. Májka má zajistit vesnici požehnání. Tradicí je pak hlídání máje, kdy musí místní muži májku až do rána hlídat před "vetřelci" z okolních vesnic, kteří se jim snaží máj porazit. Pokud se to povede, domácí jsou povinni májku vyplatit. (red)

 

Komentáře

Ponikev a ta druhá je Hvozd? Inu Kladečáci jsou šikovní chlapci!

Poslat nový komentář