Co bude s Klokánkem? Nevíme, říkají radní

Co bude s Klokánkem? Nevíme, říkají radní
ilustrační foto ber

 

Na pondělním jednání prostějovského zastupitelstva vznesla zastupitelka Milada Sokolová dotaz, zda město uvažuje o převzetí budovy, kterou před časem věnovalo Fondu ohržených dětí. Fond se nyní potýká s velkými finančními problémy a tak objekt v Krasické ulici nabídl zpět ke koupi městu. To má ale podle primátora Miroslava Pišťáka spousty důvodů, proč budovu nekoupit.

"Byli jsme se v objektu podívat. Část je opravena a přistavena, chybí ale dokončovací práce, podle mě v řádech minimálně 3 ač 4 milionů korun," informovala náměstkyně primátora Alena Rašková. Stavební firmě, která práce prováděla, FOD dluží více než 10 milionů korun. I ty by město muselo zaplatit."Diskutovali jsme o tom, ale je těžko přijatelné, aby se město zavázalo zaplatit za budovu, kterou dá organizaci, která se o děti bude starat. Kdyby Fond požadoval 1-2 miliony, budu hlasovat pro, tak vysoká suma je ale už problém," vysvětlil primátor Miroslav Pišťák. On sám vidí chybu ve vedení Fondu. "Já osobně bych ve chvíli, kdyby se organizace ocitla v červených číslech, hledal okamžitě řešení," dodal Pišťák.Osud budovy je tak zatím nejistý, Fond ji po uplynutí doby, kterou je vázán ve smlouvě o daru, nabídne veřejně k prodeji.

Je nám to líto, shodují se ženy ve vedení města

Konec šancí  Klokánku, který Prostějov velmi potřeboval, mrzí i zmíněnou Miladu Sokolovou. Ta stála mimo jiné za charitativním koncertem, který vynesl bezmála 200 tisíc korun. "Je mi to velmi líto. Klokánky byly místa, kde odebrané či svěřené děti zůstávaly pospolu, jako rodina. Už nyní vím, že se děti opět dělí podle věku, to je podle mě nepřijatelné. Část rodiny například skončí v kojenckém ústavu, část po dětských domovech" sdělila redakci Sokolová. Stejně zklamaná je i náměstkyně Alena Rašková. "To, že se zde Klokánek nakonec neotevře, je pro mě osobně velkým zklamáním. Je mi líto, že děti, které pomoc této instituce potřebují či potřebovat budou, poputují do Olomouce či dalších měst", uvedla. Jedinou potěšující informací je tak skutečnost, že zástupkyně Fondu, působící v Prostějově, zde i nadále zůstaly. “Paní Ticháčková a paní Šverdíková pomáhaly v našem regionu více než dvěma stovkám rodin ročně. Do rodin, které jsou ve složité sociální situaci, se dostávaly daleko jednodušeji, než pracovníci sociálního odboru magistrátu,“ komentovala už před časem situaci Rašková.

Pracují dnes pod organizací SOS vesničky, která se mimo jiné zabývá projektem Sluníčko, podobným, jako jsou Klokánky. (ber)

Poslat nový komentář