Před 118 lety odstartovala na Klondike zlatá horečka

Před 118 lety odstartovala na Klondike zlatá horečka
ilustrační foto

 

16. srpna 1896 bylo na řece Klondike v kanadském teritoriu Yukon nalezeno zlato. Tímto nálezem odstartovala před 118 lety zlatá horečka. Na Yukon se kvůli blyštivému kovu vydalo na sto tisíc lidí a spustilo tak jednu z největších masových migrací za nalezištěm zlata v dějinách lidstva. Bohatství jich ale našlo jen pár.

Za zlatou horečkou stojí Georg Carmack, jeho indiánská žena Kate a indiánští přátelé Skookum Jim a Tagish Charley. Stalo se tak 16. srpna 1896 v místě, kde ústí Rabbit Creek (Králičí potok) do Klondiku, kde našli žlutý kov v nebývalém množství. Králičí potok díky tomu získal nové jméno Bonanza, tedy Zlatý důl.

Za vidinou zlata se následně vydalo na cestu do pustin Klondiku sto tisíc lidí. Po těžké dlouhé cestě jich zhruba čtyřicet tisíc skutečně dosáhlo Dawsonu. Jen polovina z tohoto počtu hledala zlato a jen asi čtyři tisíce z nich zlato opravdu našly. Pár stovek lidí našlo tolik zlata, že zbohatli, a pouhá hrstka si bohatství udržela. Nejvíc na zlaté horečce zbohatli různí podnikavci a obchodníci, gangsteři a lehké děvy, barmani a majitelé hotelů, tančíren, obchodů a barů.

Ačkoli zlatá horečka trvala pouhé dva roky, jména Klondike a Dawson City se díky ní stala navždy nesmrtelným synonymem dobrodružství. Dodnes celý Yukon slaví svátek Discovery Day neboli Den objevu zlata. (ber)

Poslat nový komentář