Psovi jen psí, kočce zase kočičí

Psovi jen psí, kočce zase kočičí
ilustrační foto internet

 

Většina z nás bere vánoce nejen jako svátky klidu a míru, ale také příležitst, jak přilepšit čtyřnohým kamarádům. Psovi nebo kočce se určitě ovšem mnohem víc než pamlskem, zavděčíme třeba novým oblečkem.

Řada z nás také trpí dojmem, že co je dobré pro naše žaludky, je dobré i pro ty psí a kočičí. Že to tak rozhodně není, vědí veterináři. „Před dvěma roky se náš malý knírač doslova proboural do krabic s cukrovím. Když jsem přišla z práce, vstříc se mi kutálela funící koule. Do večera dostal pes neskutečné křeče a začal zvracet. Museli jsme na veterinu a zbytek svátků měl pes tvrdou dietu, nesměl ani piškot. Od té doby máme všechno, co by mu mohlo chutnat, uložené tak vysoko, aby se k tomu nedostal,“ popsala nepříjemnou zkušenost Ivana Pochylová.

Stejně tak může zvířatům způsobit zdravotní problémy kořeněné a solené lidské jídlo. „Například problémy s klouby mají na svědomí právě soli v nesprávné krmné dávce,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Nemusíme ale být příliš přísní. „Při přípravě masitých jídel můžeme dát několik kousků stranou a nabídnout je buď syrové, anebo vařené. Zkušený chovatel ví, že kočce je možné nabídnout hovězí maso, ale kvůli tučnosti vynechat vepřové. Psovi nabídneme raději libové hovězí. Dobrá je i syrová ryba, sladkovodní i mořská,“ konstatoval Duben.

V žádném případě není vhodné předkládat zbytky z lidského talíře. Na trhu je široká nabídka zvířecí krmě, konzervované, sušené i různých speciálních dobrůtek. Tyto potraviny jsou nejen zdravotně nezávadné, ale obsahují přesně to, co zvířata ke zdravému vývinu i životu v dospělosti potřebují. (ber)

Poslat nový komentář