Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Je první máj, svátek lásky (a práce)

Je první máj, svátek lásky (a práce)
Pestré fábory májek zavlají nad řadou vesnic.

První máj – lásky čas, svátek zamilovaných a také Svátek práce. Dva protipóly prvního květnového dne. Svátek lásky se slaví od nepaměti, dávno dávno před Máchou. 

Pro zamilované je máj symbolickým měsícem. Letošním jarem rozkvetly už všechny stromy a svou vůní a přímo vyzývají k prvomájové líbačce. Vždyť i povinná pusinka proti uschnutí může být slaďounká a pohled na svět ve dvou daleko příjemnější. 

První máj je především na venkově spojen se stavěním májky. Tady udržují tuto tradici už po mnoho desetiletí, nebo se k této příjemné zábavě znovu vrátili. V minulosti byla májka symbolem lásky, kdy mládenci postavili májku pro svou dívku. Dnes se v prvních májových dnech zvedají májky do výšky v řadě obcí, což je spojeno se setkáním sousedů a přátel, se zábavou a gurmánským hodováním.  

Svátek práce také má svou historii. V Českých zemích se slaví víc než století, ale v éře socialismu se jeho oslavy zvrtly do podoby povinných masových manifestací s propagací komunismu, po sametové revoluci nastalo období anarchistických pochodů, dnes ovládly prvomájovou zábavu různé veselice, majálesy či technopárty. První máj dnes slaví každý podle svého gusta, třeba i v teplácích na rodinné chatičce.     

(jap) 

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style