Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Václav Spitzner se narodil před 161 lety

Václav Spitzner se narodil před 161 lety
ilustrační foto

Od roku 1897 se soustředil vědecký život téměř celé Moravy kolem Přírodovědeckého klubu v Prostějově, který byl založen na popud Václava Spitznera. Na jeho počest vznikla prostějovská botanická zahrada, jeho jméno nese dodnes jeden z našich parků.

Václav Spitzner se narodil 23. září 1853 v Berouně, studoval na gymnáziu ve Slaném, dále v Praze, a pak na Filmové fakultě v Praze, kde jej upoutaly přírodní vědy. Od roku 1877 působil na reálce v Prostějově.

Byl nadšeným geologem a botanikem, rád fotografoval. Prošel a prostudoval celou Moravu, nejdůkladněji probádal Prostějovsko. Jeho práce byly zveřejňovány v časopisech a sbornících, např. Vesmír, Časopis Matice Moravské, Věstník Přírodovědeckého klubu v Prostějově a v dalších.

Samostatně vyšla ”Květena okresu Prostějovského” (1889). Právě na jeho popud byl založen Přírodovědecký klub, kolem kterého se soustřeďovali čeští vědečtí pracovníci.

Pro město Prostějov měly velký význam Spitznerovy geologické studie a jeho bádání o geologických poměrech mezi Olomoucí a Prostějovem.

Václav Spitzner zemřel v Prostějově 9. ledna 1907. Na jeho památku a přání město zřídilo botanickou zahradu a pojmenovalo nedaleké sady. (red)

 

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style