Starý Prostějov na fotografiích versus současný stav

Starý Prostějov na fotografiích versus současný stav
ilustrační foto Kuenstler AK Prostejov
Další fotky: 
Starý Prostějov na fotografiích versus současný stav

 

Dnes se podíváme do Školní ulice. Obrázek na pohlednici namaloval Oldřich Lasák a vydala ji tiskárna Josefa Vrly, bohužel se nám nepodařilo dohledat rok. Nicméně nabízíme alespoň krátký náhled do života malíře, který, ač s Prostějověm spojen, přílíš známý není.

Oldřich Lasák (9.12.1884 v Běleckém Mlýně - 26.11.1968 v Ostravě). Narodil se v Běleckém Mlýně v rodině mlynáře. Do školy začal chodit v Hluchově. Krátce nato mlýn změnil vlastníka a rodina se přestěhovala do Prostějova, kde Oldřich Lasák absolvoval reálku. Již v průběhu studia se pokoušel malovat akvarely podle přírody a v septimě se pevně rozhodl stát se malířem. Pražskou Akademii výtvarných umění studoval v letech 1905-1910 u profesorů Roubalíka, Bukovace a speciální figurální malbu u Hanuše Schwaigra. Po absolvování se vrátil do Prostějova, odtud podnikal studijní cesty do Benátek, Verony, Padovy, Florencie a Říma. Stal se členem SVUM.

V jeho tvorbě převažují náměty krajinářské - Haná a Valašsko - a figurální. Portrétuje řadu významných osobností své doby - Jiřího Wolkera, Ondřeje Přikryla, Aloise Mrštíka, Jožo Úprku aj. Samotný Prostějov ho inspiroval k vytvoření obrazů - Prostějovské tržiště, Uličky, Prostějovský kostel... Vedle malby se věnoval také literatuře. Byl autorem satirické poezie v souboru Moravský kumšt v košili a vzpomínkové prózy Z malířova zápisníku. V roce 1929 přesídlil do Ostravy, kde se stal členem MSVU a tvořil do roku 1968, kdy - ve věku téměř 84 let zemřel. Některé jeho obrazy jsou také umístěny na prostějovské radnici. (ber)

 

Poslat nový komentář