Tip na výlet!

Tip na výlet!
Foto ber
Další fotky: 
Tip na výlet!
Tip na výlet!
Tip na výlet!
Tip na výlet!
Tip na výlet!
Tip na výlet!
Tip na výlet!

 

Při našich toulkách Moravským krasem jsme se podívali i na Macochu. Největší propast v republice i ve střední Evropě, 138,5 metrů hluboká Macocha, je vskutku interesantní dáma. Pohledy z vyhlídek stojí za to, stejně jako cesta lanovkou.

Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 - je umístěn v nejvyšším bodě. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno. Jenže ,vlastně ne na to úplné. To je totiž mnohem níž, než hladina Dolního jezírka. Pod hladinou Dolního jezírka se skrývají další podzemní prostory, prozatím prozkoumané do  hloubky 187,5 metrů.

Macocha, jež dostala jméno podle pověsti ze 17. století, vznikla zřícením stropu velké jeskyně. Proto také její dno částečně pokrývá suť, což jsou zbytky zborceného stropu. Dnem propasti protéká říčka Punkva, která napájí dvě jezírka. Horní jezírko je hluboké přibližně 13 metrů a je vidět shora. Dolní jezírko je ukryto mezi skalami, takže není shora vidět, a jeho hloubka přesahuje 49 metrů (doposud nebylo dosaženo dna).

Říčka Punkva vzniká soutokem celé řady ponorných zdrojnic, které protékají na území vápenců. Vody Punkvy se poprvé objevují na denním světle na dně Macochy. Zde v Dolním jezírku znovu mizí do podzemí a protékají Punkevními jeskyněmi. Celý komplex představuje několik desítek kilometrů jeskyní.

Zajímavosti Macochy

Planetka Machocha

Po propasti Macocha byla pojmenována planetka putující vesmírem, a to v oblasti mezi Marsem a Jupiterem. Macocha je vůbec první propastí, po níž bylo pojmenováno nějaké vesmírné těleso. Je veliká jen několik kilometrů a obletí kolem Slunce jednou za čtyři roky. Její základní označení je 1998 YJ12.

Propast přitahuje sebevrahy

V propasti Macocha někteří lidé stále dobrovolně uzavírají svůj život. Od počátku 30. let minulého století spáchalo skokem do Macochy sebevraždu více jak 85 lidí.

Podrobné informace o návštěvních hodinách atd. naleznete na  http://www.propast-macocha.cz/ (ber)

 

Poslat nový komentář