Urzonůn se v ZOO daří

Urzonůn se v ZOO daří
Foto ZOO Olomouc

Tentokrát představíme velmi zajímavého tvora, který má domov v Severní Americe a Kanadě. V zajetí jich ale nejvíc na světě naleznete v ZOO Olomouc, kde se daří i jejich odchov.

Urzon kanadský je statný hlodavec s tělem pokrytým hustou srstí a krátkými ostny na hřbetě i malém pevném ocase. Ostny v podobě 3-15 cm dlouhých trubiček jsou na konci opatřeny pouhým okem neviditelnými zpětnými háčky, které při zapíchnutí brání jejich vytažení a tím způsobují vznik velmi nepříjemného a těžko se hojícího zranění. Jakožto správní hlodavci mají oranžové zuby. Někdy bývají považováni za stromové dikobrazy, ale po stromech se pohybují jen částečně a velkou část dne tráví na zemi. S dikobrazem jsou si mírně podobní, ale příbuzní jen jako s ostatními hlodavci, a to tím, že také patří do řádu hlodavců. Urzoni se pohybují pomalu a zdánlivě nemotorně. V korunách stromů však šplhají obratně a na zemi dokáží v případě ohrožení vyvinout nečekanou rychlost. Jsou to výborní plavci.
V přírodě nejsou nijak vzácní, ovšem v zoologických zahradách je jejich chov náročný, proto je v Evropě najdete pouze ve 20 zařízeních a v celkovém počtu 55 kusů. „ZOO Olomouc se se svou skupinou vyšplhala na žebříčku na nejvyšší metu, našich osm kusů těchto zvířat je v současné době největší v zajetí chovaná skupina na světě. A daří se nám je i pravidelně rozmnožovat,“ informovala mluvčí zahrady Karla Břečková. (red)

Poslat nový komentář