Volby se blíží. Nezapomeňte, že jde o budoucnost města!

Volby se blíží. Nezapomeňte, že jde o budoucnost města!
ilustrační foto

 

Už za pár dnů, 10. a 11. října, se otevřou dveře volebních místností a bude na nás, jakou budoucnost města si zvolíme. Pro ty, kteří se ještě nerozhodli, komu dají hlas, nebo třeba neradi čtou letáky, jsme připravili stručné představení jednotlivých stran a jejich volebního programu. Nakonec ještě lídrům položíme tři otázky, to abyste se mimo jiné dozvěděli, jak chtějí splnit to, co ve volebním programu slibují.

Do voleb jde v Prostějově tentokrát dvanáct stran, hnutí či uskupení. Kromě jedné strany (Koruna česká), která postavila kandidátku o jedenácti lidech, mají všechny ostatní plný počet jmen, tedy 35 kandidátů. Celkem chce do zastupitelstva města 396 lidí.

Dnes nás čekají Moravané

Tato strana historicky v Prostějově nemá příliš velkou šanci dosáhnout pětiprocentního limitu. Nicméně vyslala do boje o křesla v zastupitelstvu pětatřicet lidí. Lídrem je Martin Pekáček, z druhého místa ho následuje Eva Kořínková, na třetím místě figuruje Jan Ježek. Čtyřkou kandidátky je pak Petr Hanzlík a pětici prvních uzavírá Tomáš Doležel.

Volební program strany je rozdělený do pěti oblastí, na prvním místě je Správa města. Zde chtějí Moravané o zásadních otázkách města nechat rozhodovat občany v referendu, k méně zásadním otázkám umožní občanům vyjádřit se v elektronických anketách, odmítají současný klientelistický způsob fungování a řízení města, chtějí provést audit hospodaření a veřejných zakázek za posledních 10 let a zreorganizovat městskou policii, hodlají také zrušit poplatky za odpad a slibují vypsat otevřené výběrové řízení na vedoucí pozice všech městských organizací a odborů.

V sociální oblasti, školství a bydlení - je hlavní prioritou strany aktivní získávání nových investorů do průmyslové zóny a podpora rozvoje stávajících podniků a živnostníků, strana hodlá otevřít poradenské centrum pro seniory a zintenzivní nedostatečnou výstavbu domů s pečovatelskou službou. Kromě toho chce usilovat o převod Nemocnice Prostějov od soukromého provozovatele Agel zpět pod kraj či jinou veřejnou instituci, a to kvůli zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců a tím i kvality péče o pacienty. Výherní automaty strana vykáže za hranice města, zajistí dostatečnou kapacitu v mateřských školách a navíc zřídíme speciální mateřskou školku s víkendovým a odpoledním hlídáním dětí a bude podporovat otevření fakult vysokých škol v našem městě.

V oblasti sportu a kultury strana zruší model preferovaných a zanedbávaných klubů a sportů, prioritou bude výstavba a rekonstrukce sportovišť a podpora mládeže, pro potřeby kopané vykoupí a zrekonstruuje sportovní areál bývalého SK LeRK, vybuduje lehkoatletický stadion a zasadí se o celoroční rozvoj kultury v Prostějově.

Péče o město - strana provede inventuru potřeb jednotlivých částí města (ve spolupráci s občany) a bude věnovat zvýšenou pozornost okrajovým částem, vybuduje na jižním okraji města zelený biokoridor, v lesoparku Hloučela vybuduje bezplatné centrum odpočinku a zasadí se o zajištění úklidu chodníků v zimním období.

V oblasti dopravy - Moravané zavedou bezplatnou městkou hromadnou dopravu pro děti, studenty a seniory (náklady na její provoz snížíme vypovězením smlouvy s FTL a vypíše nové výběrové řízení na levnějšího provozovatele), podpoří vybudování severního a jižního obchvatu města mimo obydlená území, rozšíří počet parkovacích míst v centru i na sídlištích.

Lídra kandidátky Martina Pekáčka se zeptáme:

1. Jakým způsobem chcete docílit, aby kraj (nebo jiná instituce) převzala od soukromého podnikatele nemocnici? Případně - jak chcete docílit, aby ji ten soukromník nějaké instituci předal?

2. Jak chcete financovat svůj velkorysý program - domy s pečovatelskou službou, mateřské školy, bezplatná doprava, parkování v centru města atd.?

3. Řekněte stručně jednou větou, proč by měli Prostějované volit stranu Moravané?

(ok)

Poslat nový komentář