Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Ekohavárie na ústupu, do řeky Blaty se pomalu vrací život

Ekohavárie na ústupu, do řeky Blaty se pomalu vrací život
ilustrační foto

Měsíc a půl po ekologické havárii na řece Blatě zde zaznamenali vodohospodáři postupný návrat života. Vodní tok osidlují hlavně hrouzci a mřenky, kteří migrují po proudu z jeho horních částí. Revitalizaci pomohl také roztok s bakteriemi, které spotřebovávají a tím i likvidují nadměrné množství živin ve vodě.

Kontaminovaná řeka Blata se vzpamatovává z ekologické havárie a dokonce se do ní už navrací život. Vodohospodáři odlovili v Senici na Hané, tedy asi dva kilometry pod místem znečištění, živé ryby. Byli to hlavně hrouzci a mřenky, kteří do níže položených oblastí migrují po proudu z horních částí toku. I jeho další úseky se postupně kvalitativně zlepšují. U vypuštěné zdrže v Olšanech jsou hodnoty organického znečištění v normě, pouze fosforu je zde dvakrát více, než před havárií.

Kvalita vody se zlepšuje také v Těšeticích, kde byla zaznamenána největší kontaminace kejdou.

„Právě zde jsme aplikovali roztok s bakteriemi, který podle výsledků našeho měření pomohl k obnově toku,“ uvedl ředitel závodu Horní Morava Povodí Moravy, s.p. David Fína. Bakterie se usídlují v bahně a poté spotřebují a tím i likvidují nadměrné množství živin.

Málo kyslíku je však stále v nadjezí v Těšeticích. Je to způsobeno částečně i tím, že na hladině je velké množství okřehku, lidově řečeno žabince. Ten uzavřel hladinu a brání okysličování vody.

Havárie nastala 6. července, kdy z areálu místního ZD v obci Senička u Náměště na Hané se z poškozené jímky dostalo do toku asi 400 kubíků kejdy. Závadná látka postupovala řekou a znečistila celý tok od místa havárie až po ústí do řeky Moravy. V Blatě se mnohonásobně zvýšil obsah organických látek, které vyčerpaly rozpuštěný kyslík. To spolu s vysokými hodnotami amonných iontů způsobilo úhyn ryb a dalších vodních organismů.

Vodohospodáři po havárii zahájili monitoring celého toku, zaměřený zejména na obsah celkového kyslíku a organických látek, monitorovali až 12 profilů. Pracovníci Povodí Moravy, s.p. pak 13. července aplikovali do vody roztok s mikroorganismy, což společně s odbornou firmou zopakovali 24. července, tentokrát s pomocí zeolitu jako nosiče. Biologický roztok podle výsledků měření v terénu i v laboratorních podmínkách významně urychlil revitalizaci toku. Povodí Moravy bude i nadále celý kontaminovaný úsek monitorovat.

(red)

 

 

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style