Policejní razie půjdou po konzumaci alkoholu náctiletými

Policejní razie půjdou po konzumaci alkoholu náctiletými
ilustrační foto PČR

Začíná série celostátních kontrol zaměřených na prodej alkoholu dětem a mladistvým. Policisté společně s dalšími úřady tak reagují na to, že skoro všichni nezletilí mají předčasné zkušenosti s popíjením alkoholu. Kontroly budou po celém území republiky až do konce roku. První fáze takzvané „akce Alkohol“ začne už v pátek 9. října, skončí o týden později. Další fáze mají následovat.

„Budou probíhat od října do prosince po celém území České republiky,“ potvrdila Renata Hladná z odboru protidrogové politiky Úřadu vlády.
Pokud policisté zjistí nějaký přestupek, můžou dát na místě blokovou pokutu až 5000 korun. Týká se to nejen majitelů a vedoucích podniků, ale i číšníků, kteří nezletilým alkohol prodají.
Další sankce pak hrozí od ostatních úřadů, které se na kontrolách podílejí. Jsou to třeba celníci, hygienici, zdravotníci nebo hasiči. Každý bude kontrolovat provozovnu podle toho, na co má ze zákona nárok. Třeba hasiči se budou zajímat o to, jak jsou v podnicích zajištěny únikové východy.
Inspektoři České obchodní inspekce budou provádět kontrolní nákupy nebo dohlížet, zda prodejci zveřejňují všechny povinné informace. Do akce jsou zapojeny i živnostenské úřady. Ty můžou podnikatelům pozastavit živnost nebo ji zrušit, pokud zjistí závažné porušení předpisů.

Alkohol zkusilo 94 procent patnáctiletých

Čeští patnáctiletí patří v pití alkoholu k mezinárodní špičce. Od roku 2002 do roku 2012 se zvýšil počet těch, kteří mají zkušenost s alkoholem, ze 70 na 94 procent. Vyplynulo to z květnové zprávy OECD. Opilost už zažilo 40 procent dětí do 15 let. Čtvrtina z nich dokonce přiznala, že se opíjí pravidelně, a to minimálně jednou týdně.
Ročně končí kvůli otravě alkoholem na jednotkách intenzivní péče zhruba tisíc dětí a mladistvých. Odborníci si myslí, že česká společnost je k popíjení alkoholu dlouhodobě tolerantní. A také upozorňují na to, že dospělí problému pití u mladých dosud nevěnovali pozornost. (Zdroj PČR)

Poslat nový komentář