Výkup kovů za hotové skončí v neděli. Ubyde krádeží?

Výkup kovů za hotové skončí v neděli. Ubyde krádeží?
ilustrační foto MP Prostějov

 

Pouze do neděle budou české sběrny vyplácet kovový odpad peníze na ruku. Od pondělí budou finance posílat složenkou nebo na účet. Hotovost dostanou dodavatelé pouze za papír.

Bezhotovostní platby za kovy nařídilo výkupnám ministerstvo životního prostředí vyhláškou, která vstoupí v platnost 1. března. Podle ministra Richarda Brabce jde o jedno z opatření, jež mají zabránit obchodování s kradeným kovem.

Podle provozovatelů sběren ale omezení tohoto obchodu nehrozí. "Počítají s tím, že takhle odvrátí nájezdy sběračů a ubyde krádeží, protož se jich ponejvíce dopouštějí lidé bez domova. Ti podle pánů nahoře účet v bance nemají. Jenže obejít to jde velmi snadno. Stačí třeba, že si najdou jediného koně, kterému bude sběrna posílat peníze na účet a on je bude vyplácet za nějakou provizi," popsal redakci jednu z možností provozovatel jedné z prostějovských sběren. Lidé se podle něj museli při výkupu prokazovat dokladem totožnosti. "Kdyby byla pořádná kontrola nejen z ministerstva životního prostředí ale hlavně ze sociálky, sběračů by rapidně ubylo už dávno," netajil se muž. Podle jeho slov si totiž někteří lidé, pobírající sociální dávky, přijdou právě díky kovovému šrotu až na několik tisíc měsíčně. "Jsou to pro ně peníze bokem, které nikde nepřiznávají. Ale když není vůle úřadů, já nejsem povinen to hlásit," dodal. (ber)

Poslat nový komentář